Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pri Smoleniciach sa nachádza zaujímavá archeologická lokalita

Sni mka obrazovky 2018 08 24 oa13.58.03.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Slovensko ponúka veľké množstvo zaujímavých a jedinečných miest, ktoré boli na území našej krajiny už dlhé storočia predtým ako vzniklo Slovensko. Počuli ste o už o archeologickej lokalite Molpír?

Molpír pri Smoleniciach

Molpír je vrch nad obcou Smolenice v Malých Karpatoch a praveké aj slovanské hradisko na tomto vrchu.

Čo všetko bolo objavené na tomto mieste?

Postupne tam boli objavené pozostatky sídliska z bronzovej doby a trácko-skýtskeho hradiska. Našli sa tam aj zvyšky opevneného keltského hradiska z halštatskej doby. Najstaršie stopy na Molpíri zanechali ľudia v neskorej kamennej dobe. Kopec sa však zmenil na hradisko až koncom 7. storočia pred naším letopočtom.

Ako sa na toto miesto dostať?

Najjednoduchší prístup k hradisku je po trase Náučného chodníka Smolenický kras priamo od smolenického kostola. Expozície archeologických nálezov z hradiska Molpír si môžete prezrieť aj v Múzeu Molpír, ktoré sa nachádza v budove starej fary v Smoleniciach.

Smolenický zámok

Pri návšteve obce Smolenice určite netreba vynechať ani známy Smolenický zámok, ktorý patrí k jej najväčším dominantám. Smolenický zámok je majetkom Slovenskej akadémie vied a pre verejnosť je sprístupnený iba sčasti. Vidieť tak môžete jeho záhrady, nádvorie a vyhradené miestnosti. Na zámku sa robia svadby a organizujú sa v ňom národné i medzinárodné vedecké konferencie.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 26. augusta 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: