Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Priemysel naďalej klesá, citeľne to vplýva aj na Slovensko. Kedy sa situácia zlepší?

Deje_sa_.jpg
Foto: Grafika NAJKY.sk
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 10. novembra (SITA) – Vývoj priemyselnej produkcie sa bude zrejme aj v ďalších mesiacoch podľa analytikov niesť v negatívnom duchu. V septembri medziročne poklesla o 4,9 %. Išlo pritom o najvýraznejší pokles výroby od leta minulého roka. Podpísali sa pod to podľa analytičky 365.bank Jany Glasovej hlavne odstávky výroby v automobilkách, ktoré súvisia so surovinovou krízou vo svete. Priemyselná produkcia v septembri dokonca zaostala za predkrízovou úrovňou.

„Očakávame, že aj v ďalších jesenných a zimných mesiacoch bude naša priemyselná výroba medziročne klesať. Smerom nadol ju bude ťahať globálna materiálová kríza, ktorá aktuálne trápi celý svet a Slovensko nie je výnimkou,“ poznamenala Glasová. Silno zasiahnuté materiálovou krízou sú podľa nej aj automobilky, ktoré sú naším ťažným odvetvím. „Azda najciteľnejším je tu nedostatok čipov ktorý spôsobuje odstávky výroby v automobilovom aj elektrotechnickom priemysle. Predpokladáme, že chýbajúce čipy budú trápiť firmy ešte po zvyšok tohto roka a aj v prvom kvartáli budúceho roka. Následne by sa situácia mohla začať postupne zlepšovať,“ povedala Glasová.

Aktuálne slovenský priemysel podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka nezápasí ani tak s nedostatočným dopytom, ale skôr s ponukovou krízou. Jeho rast narúšajú najmä problémy s dodávkami komponentov v kľúčovom automobilovom priemysle, ale čoraz viac aj rastúce ceny vstupov a energií. „Úzke hrdlá v subdodávateľských reťazcoch budú ovplyvňovať popandemické oživenie slovenského priemyslu, najmä kľúčového automobilového priemyslu, aj v nasledujúcich mesiacoch a odznievať budú najskôr až počas budúceho roka,“ povedal Koršňák.

Neznamená to podľa analytika nevyhnutne, že nízku septembrovú úroveň produkcie slovenských automobiliek uvidíme konštantne aj počas nasledujúcich mesiacov. Ako pravdepodobnejší sa javí podľa Koršňáka skôr scenár zvýšenej volatility produkcie, kedy pomerne silné čísla budú pomere rýchlo striedať prudké, no krátke, prepady produkcie. Problémy však začínajú hlásiť aj ťahúni slovenského priemyslu z posledného obdobia, ako hutníci, či strojári. Energeticky náročnejšie časti priemyslu, ako hutníctvo a chémia, totiž začínajú pociťovať rastúce ceny energií, ktoré vedia premietnuť do koncovej ceny svojej produkcie len v obmedzenej miere. „Nie je preto vylúčené, že v závere roka uvidíme zastavenie alebo dokonca až pokles i v tejto v posledných mesiacoch relatívne dynamicky rastúcej časti priemyslu,“ dodal Koršňák.

Veľkým problémom pre priemysel je podľa Glasovej aj nedostatok plastového granulátu, ktorý sa využíva vo väčšine odvetví vrátane automobiliek, elektrotechnického priemyslu či stavebníctva. Trh hlási aj problémy s nedostatkom ocele, hliníka, plechov, kovov, dreva, skla a aj stavebných materiálov. A najnovšie sa pridáva napríklad aj nedostatok papiera. Surovinová kríza sa teda týka v podstate celého priemyslu, od automobiliek a výrobcov elektroniky, cez stavebníctvo až po drevospracujúci a papierenský priemysel. Surovinová kríza spôsobuje odstávky výroby v mnohých priemyselných odvetviach, keďže tovarov a materiálov je na trhu nedostatok. Okrem toho dochádza podľa Glasovej aj k výraznému zdražovaniu chýbajúcich materiálov, čo následne tlačí smerom nahor aj ceny výrobkov pre spotrebiteľov.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 10. novembra 2021
reklama:
reklama:
reklama: