Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prieskum zisťoval postoj Slovákov k povinnému očkovaniu. Veľkosť jednotlivých táborov vás prekvapí!

Ockovanie.jpg
Foto: archívne, SITA/Milo Fabian
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 21. decembra (SITA) – Podpora povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19 mierne narastá. Respondentov, ktorí schvaľujú povinné očkovanie pre vybrané skupiny obyvateľstva, je približne rovnako ako tých, ktorí toto opatrenie odmietajú. Vyplýva to z výsledkov kontinuálneho prieskumu postojov obyvateľov Ako sa máte, Slovensko?, ktorý zastrešujú prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame a Sociologický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV) spolu s Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV.

Dvanásta vlna výskumu prebehla v období od 12. do 16. decembra 2021. Ukázalo sa, že za povinné očkovanie pre všetkých, ktorým to umožňuje zdravotný stav, je takmer 39 % respondentov. Odmieta ho viac ako 52 % respondentov. Podpora takéhoto všeobecného povinného očkovania tak mierne narastá, a to z júlových 31,2 % na decembrových 38,9 %. Väčšina už zaočkovaných respondentov takéto povinné očkovanie schvaľuje, a podobne väčšinovo schvaľujú takéto opatrenie i vysokoškolsky vzdelaní respondenti.

Za povinné očkovanie pre vybrané skupiny obyvateľstva je 46 % respondentov a odmieta ho presne 45,8 % opýtaných. Podpora tejto formy očkovania tiež mierne narastá, konkrétne z júlových 42,3 % na decembrových 46 %. Viac ako dve tretiny už zaočkovaných respondentov takéto povinné očkovanie pre vybrané skupiny schvaľujú, a podobne väčšinovo schvaľujú takéto opatrenie i vysokoškolsky vzdelaní respondenti. Tento druh povinného očkovania sa pozdáva najmä voličom politických strán Progresívne Slovensko (90,2 %), OĽANO (80 %), SaS (71,8 %) a Sme rodina (50,8 %) a pomerne veľkú podporu má i medzi voličmi Hlas-SD (44,6 %).

Povinné očkovanie je zároveň o niečo málo preferovanejšie ako lockdown. Plošné zatvorenie škôl zároveň v súčasnej situácii podporuje 34,5 % respondentov, proti je 44,7 % respondentov a takmer 21 % túto otázku nevedelo posúdiť. Až 52 % respondentov sa však domnieva, že štát kontroluje súčasné epidemiologické opatrenia nedostatočne. Respondenti tiež odpovedali na dilemu, keď si mali vyberať z dvoch možností ako zmierniť zdravotné dôsledky epidémie. Lockdown si vybralo 28,1 % respondentov a takmer 32 % opýtaných si zvolilo povinnosť opakovaného očkovania najohrozenejších skupín obyvateľstva. Najväčšia skupina respondentov však na takúto dilemu nechcela či nevedela odpovedať, a to až 40 % účastníkov prieskumu.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 21. decembra 2021
reklama:
reklama:
reklama: