Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Putin sa púšťa do svetových lídrov, Macronovi a Scholzovi odkazuje. S týmto prestaňte, varujem vás

Putin
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Putin youtube.com
reklama:
reklama:

Ruský prezident Vladimír Putin varoval lídrov Nemecka a Francúzska pred navyšovaním dodávok zbraní pre Ukrajinu.

Ďalšie vyzbrojovanie, ktoré označil za „nebezpečné“, môže podľa slov šéfa Kremľa ešte viac destabilizovať situáciu na Ukrajine a zhoršiť humanitárnu krízu. Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký kancelár Olaf Scholz vyzvali Putina v telefonickom rozhovore k „serióznemu priamemu jednaniu“ s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a nájdenie diplomatického riešenia konfliktu.

Počas 80-minútového telefonátu lídri dvoch spomínaných členských štátov EÚ apelovali na Putina, aby zaistil „okamžité prímerie a stiahnutie ruských jednotiek“ z Ukrajiny, uviedol úrad nemeckého kancelára. Moskva je podľa Putina otvorená pokračovať v dialógu s Kyjevom, uviedol Kremeľ.

Macron a Scholz vyzvali podľa vyhlásenia Elyzejského paláca Putina, aby prepustil na slobodu 2500 bojovníkov, ktorí bránili oceliarne Azovstal v Mariupoli a momentálne sú vojnovými zajatcami Ruska.

Putin lídrami Nemecka a Francúzska podľa vyhlásenia Kremľa uistil, že je „pripravený“ hľadať spôsob, ako zabezpečiť export obilia, ktoré sa pre ruskú blokádu nachádza  v ukrajinských prístavoch v Čiernom mori. „Zvýšenie dodávok ruských hnojív a poľnohospodárskych produktov tiež pomôže znížiť napätie na globálnom potravinovom trhu, čo si samozrejme vyžiada zrušenie príslušných sankcií,“ uviedol Putin.

AFP pripomína, že ruská ofenzíva na Ukrajine a sankcie Západu spôsobili prerušenie dodávok hnojív, obilnín a ďalších komodít z Ruska a Ukrajiny, čo vyvoláva obavy ohľadu hladu vo svete. Rusko a Ukrajina produkujú 30 percent globálnych dodávok pšenice. Západ obviňuje Putina, že v prebiehajúcej ofenzíve na Ukrajine využíva hrozbu hladu ako jednu zo zbraní.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor frenkyDátum 1. júna 2022
reklama:
reklama:
reklama: