Rádioaktívne ženy! Rádium, ktoré malo pomáhať a liečiť, zabíjalo tisíce ľudí! - 2. časť

Zdieľať
Radioaktivnezeny2castitulna.jpg

Od roku 1917 boli v Spojených štátoch amerických a v Kanade zamestnané tisícky žien, ktorých náplňou práce bolo nanášať svietiacu farbu na hodinky a ciferníky na telefónoch. Nikdy im však nebolo vysvetlené, ako s farbou opatrne zaobchádzať a že je tento proces veľmi nebezpečný. Onedlho sa ženy začali cítiť chorľavo.

V predošlej časti tohto článku sme vám objasnili, kde všade sa využívala dovtedy údajne prospešná a liečivá látka rádium, ktorá mala však na jej užívateľov presne opačný vplyv. Okrem iného sa taktiež nachádzala v luminiscenčnej farbe, ktorú museli nič netušiace pracovníčky dokonca olizovať perami a jazykom. Aké následky mal styk úst a iných častí tela s touto rádioaktívnou a smrteľnou látkou?

Http://www.theparanormalguide.com/blog/the radium girls

Istý čas po pravidelnom sa vystavovaní rádioaktívnemu žiareniu sa ženy začali cítiť chorľavo. Medzi najčastejšie symptómy ochorenia u pracovníčok týchto továrni boli vzhľadom na miesto styku s farbou najmä štiepenie a odumieranie čeľuste. Zuby sa začali uvoľňovať z ďasien a samé od seba vypadávať, čeľusť a brada enormne opuchli. To všetko bolo sprevádzané silnou únavou a bolesťami. Zubári a iní doktori v mesta Orange štátu New Jersey si začali všímať obrovský nárast počtu ochorení a poškodení v oblasti čeľuste u mladých dievčat. Netrvalo dlho a zistilo sa, čo všetky tieto ženy spája. Všetky pracovali v továrni s rádiom.

Http://www.theparanormalguide.com/blog/the radium girls

V niektorých prípadoch boli čeľuste tak zdeformované a zničené, že sa dali kúsky rozštiepenej kosti vybrať rukou priamo z ústnej dutiny. Neskoršie štúdie odhalili, že tieto kúsky kosti boli tak nasiaknuté rádioaktivitou, že po umiestnení na fotograficky film v nich ich žiarenie zanechalo odtlačky.

Smrteľne choré

Prípad nezostal bez povšimnutia a začalo sa vyšetrovanie, no všetky zistenia boli dôkladne utajené, zničené alebo jednoducho pozmenené. Rádiová továreň Spojených štátov amerických a jej zmluvný dodávatelia sa postarali o to, aby tieto informácie nevyšli na povrch. V niektorých prípadoch boli ženám, očividne chorým, od korporáciou zaplatených lekárov odovzdané lekárske správy, ktoré tvrdili, že sú úplne zdravé. Ešte zvrátenejšie boli prípady, keď lekári pripísali zlý zdravotný stav žien pohlavnej chorobe s názvom syfilis, čo pochopiteľne okamžite pošpinilo reputáciu už dosť trpiacich a smrteľne chorých žien, ktoré za nič nemohli.

Http://www.theparanormalguide.com/blog/the radium girls

Nakoniec sa jedna z továrenských pracovníčok, Grace Fryer, ktorá mala na starosti natieranie luminiscenčnou farbou, rozhodla súdiť. Trvalo jej to neuveriteľné dva roky, kým našla právnika, ktorý by bol ochotný sa do prípadu pustiť, a niekoľko ďalších mesiacov, kým súdy začali proces. K prípadu sa chcelo pripojiť ďalších päť žien, avšak v čase prvého súdneho pojednávania už boli dve z nich pripútané na lôžko a nevládali ani zodvihnúť ruku, kvôli čomu nemohli zložiť sľub.

Http://www.theparanormalguide.com/blog/the radium girls

Spoločnosť US Radium sa snažila za každú cenu zmiesť prípad zo stola. Súdne pojednávania boli opakovane odročené o niekoľko mesiacov neskôr, keďže sa svedkovia US Radium nachádzali na dovolenke v Európe. Očividne za jediným účelom.

Http://www.theparanormalguide.com/blog/the radium girls

Nakoniec bolo vyšetrovanie prípadu naozaj prerušené. Všetkých päť žien, ktoré dostali spoločnú prezývku „Rádiové dievčatá“ – Grace Fryer, Katherine Schaub, Edna Hussman, Quinta McDonald a Albina Larice – však boli odmenené peňažnou odmenou, ktorej dnešný ekvivalent sa rovná sume $137,000, a každoročným príspevkom $8,500. Pokryté boli taktiež všetky liečebné a zákonné poplatky.

Luminiscenčná farba, obsahujúca rádium, bola naďalej používaná až do šesťdesiatych rokov, avšak tentoraz s oveľa dôslednejšími bezpečnostnými opatreniami. Nie je známy presný počet mužov a žien, ktorí zomreli na následky rádia, keďže tie sa mohli pokojne prejaviť až neskôr. Časy na začiatku dvadsiateho storočia predsa len neboli tak príjemné.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom