Rádioaktívne ženy! Rádium, ktoré malo pomáhať a liečiť, zabíjalo tisíce ľudí! - 1. časť

Zdieľať
Radioaktivnezenytitulna.jpg

Od roku 1917 boli v Spojených štátoch amerických a v Kanade zamestnané tisícky žien, ktorých náplňou práce bolo nanášať svietiacu farbu na hodinky a ciferníky na telefónoch. Nikdy im však nebolo vysvetlené, ako s farbou opatrne zaobchádzať a že je tento proces veľmi nebezpečný. Onedlho sa ženy začali cítiť chorľavo.

Obdivuhodné rádium

„Rádium prospieva zdraviu tisíckam ľudí“, „Čípky Vita Radium – zlepšujú sexuálnu výdrž“, „Rádium vám vyčistí špinavý riad“… Rádium bolo počas prvej štvrtiny 20. storočia vnímané ako úžasný liek a riešenie na každú chorobu, problém a dokonca aj drobné domáce povinnosti, ako je umývanie riadu. Rádium bolo taktiež vpichované priamo do nádorov s domnienkou, že ich zabíja. Bolo pridávané do zubnej pasty vďaka jeho údajným beliacim efektom. Pridávané bolo dokonca do liečivých kúpeľov, aby tak zvýšili ich účinok, a do rôznych ďalších liečiv či kozmetických prípravkoch, aby tak podporili ich prirodzený vzhľad. Dosah rádia v rôznych prípravkoch bol enormný.

Http://www.theparanormalguide.com/blog/the radium girls

Čoskoro však svet spoznal krutú pravdu o tomto „zázraku“. Zistilo sa, že je to neuveriteľne rádioaktívna a smrteľná látka. Bolo už však neskoro. Predtým, než vysvitla pravda, za sebou rádium zanechalo množstvo chorôb a úmrtí.

Http://www.theparanormalguide.com/blog/the radium girls

Ďalším využitím rádia bolo už spomínané nanášanie svietiacej farby na hodinky a panely rôznych zariadení. Vojaci mali počas 1. svetovej vojny problém zistiť čas v tme a museli si tak na hodinky zasvietiť. S vynálezom luminiscenčnej farby, ktorá samozrejme obsahovala rádium, boli vojaci vo výhode a čas vedeli odčítať aj po tme. Množstvo farby bolo minimálne a nespôsobovalo žiadne problémy tým, ktorí hodinky nosili. Avšak tí, ktorí farbu nanášali, toľko šťastia nemali…

Https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f0/22847 Bad_Elster 1924 Marienquelle_und_Radiumbrunnen Br%C3%BCck_%26_Sohn_Kunstverlag.jpg

Rádioaktívne dievčatá

Od roku 1917 bolo zamestnaných tisíce žien, ktorých úlohou bolo túto farbu nanášať. Nikdy sa však nedozvedeli, aká je táto svietiaca farba nebezpečná a ako s ňou zaobchádzať. Prečo by im vôbec napadlo niečo také zisťovať? S toľkými terapeutickými ošetreniami a liečbami chorôb, pri ktorých sa používalo rádium, na to ani nemalo dôvod.

Http://www.theparanormalguide.com/blog/the radium girls

Tieto ženy mali za úlohu zafarbiť až 250 hodiniek za deň. Každé hodinky si vyžadovali niekoľko ťahov špicatým štetcom s luminiscenčnou farbou. Avšak každých pár ťahov sa niekoľko vlasov na štetci rozstrapatilo, kvôli čomu štetec strácal svoj tvar. To, čo bolo ženám odporúčané sa až vymyká zdravému zmýšľaniu.

Dohliadajúci ženám odporúčali, dokonca priam prikazovali, aby hrot štetca zašpicatili perami a jazykom, a to tým spôsobom, že si strčili štetec do úst a jednoducho ho jazykom a perami oblizli. Nielenže tak farba prichádzala do priameho kontaktu s ústami, ale dokonca ich aj prijímali do tráviaceho ústrojenstva.

Https://www.flickr.com/photos/darronb/8646456926

Ako už bolo spomínané, pracovníčky neboli nikdy upozornené a bolo im povedané, že je práca s farbou bezpečná, aj napriek tomu, že vedci a nadriadení používali ochrannú výstroj – olovené krytie, špeciálne rukavice a iné spôsoby, ako sa nevystaviť rádioaktivite. Títo ľudia samozrejme vedeli o potencionálnom riziku tejto látky.

Https://www.flickr.com/photos/137789813@N06/22329054354

Niekedy si pracovníčky nanášali svietiacu farbu aj na nechty, zuby, vlasy a oblečenie, a to napríklad vtedy, keď sa šli večer zabaviť do mesta. Vďaka tomu doslova vyžarovali svetlo a boli tak stredobodom pozornosti. Avšak farba ich pomaly, ale isto zabíjala, čo aj čoskoro zistili…

Aké hrôzostrašné následky a čo všetko ženám rádioaktívna farba spôsobila, sa dozviete v ďalšej časti tohto článku, ktorú vám prinesieme už čoskoro.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom