Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Referendum o rodine skončilo fiaskom, účasť bola len 21 percent!

REFERENDUM: Referendová noc Aliancie za rodinu
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Hovorkyna Aliancie za rodinu Anna Verešová poèas referendovej noci v Bratislavskej reštaurácii. Bratislava, 7. február 2015. Foto: SITA/Robert Tappert
reklama:
reklama:

Referendum o ochrane rodiny je neplatné, účasť na ňom bola 21,41 percenta. Keďže nepresiahla hranicu 50 percent, plebiscit je neplatný. Na tlačovej besede to oznámila Ústredná komisia pre referendum SR. Hlasovať v sobotnom referende mohlo 4 411 529 ľudí, hlasovacie lístky vydali 944 674 občanom. Odovzdaných hlasovacích lístkov bolo 944 209.

Na prvú otázku referenda: „Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?“ kladne odpovedalo 94,5 percenta ľudí. Na druhú otázku: „Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?“ odpovedalo kladne 92,43 percenta ľudí a na tretiu otázku so znením: „Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania?“ odpovedalo súhlasne 90,32 percenta ľudí. Z odovzdaných hlasovacích lístkov bolo 6 074 neplatných, oznámil predseda ústrednej komisia pre referendum Peter Mach (KDH).

Ústredná referendová komisia riešila spolu deväť sťažností, pritom žiadny prípad porušenia zákona. „Vyhodnotili sme konanie ako mimoriadne pokojné, oproti voľbám bolo podnetov minimum,“ vyjadril sa podpredseda komisie Martin Poliačik (SaS). Podľa neho sa zaoberali najmä otázkou okolia hlasovacích miestností, najväčší problém bol so školou v Bratislave, ktorá mala na budove veľkú plachtu k referendu. Vydali však pokyn, aby sa takéto veci odstraňovali. Druhý problém boli tzv. mŕtve duše. „V zoznamoch voličov bolo niekoľko ľudí, ktorí vykazovali vek viac ako 110 rokov, zrejme nie sú nažive,“ povedal Poliačik s tým, že bude preto treba doladiť komunikáciu mestských obvodov s centrálnym registrom obyvateľstva. Referendum zároveň podľa Poliačika otestovalo systém na preverovanie totožnosti a bydliska ľudí, ktorí chcú hlasovať s pasom, pričom tvrdia, že nemajú na Slovensku trvalý pobyt. Systém má zabrániť, aby takýto človek nemohol hlasovať viackrát.

Na spracovaní výsledkov pracovalo 659 štatistikov, použili 394 počítačov a 180 tlačiarní. „Práca sumarizačných útvarov bola plynulá a profesionálna,“ povedala predsedníčka Štatistického úradu SR Ľudmila Benkovičová. Prvá potvrdená zápisnica z okrsku bola hotová o 22:13 v Rimavskej Sobote, posledná z obce Opátka v obvode Košice – okolie o 1:36.

Najvyššia účasť bola v obvode Námestovo, kde dosiahla 51,82 percenta. Bol to zároveň jediný obvod s viac ako 50-percentnou účasťou. Najnižšia účasť bola v Dunajskej Strede, kde hlasovalo 7,64 percenta oprávnených voličov. Z pohľadu obcí bola najvyššia účasť v Beňadove (obvod Námestovo), kde hlasovalo 86,62 percenta občanov. Nulová účasť bola v obci Sútor v obvode Rimavská Sobota. Na košickom sídlisku Luník IX bola účasť 0,83 percenta.

V mestách a mestských častiach bola účasť 18,06 percenta, v obciach prišlo na referendum 25,53 percenta ľudí. V niektorých obciach bolo viac odpovedí „nie“ ako „áno“. Bolo to napríklad v obci Sása (obvod Rimavská Sobota), kde na prvú otázku bolo 57 percent negatívnych odpovedí. Pri druhej otázke odpovedalo „nie“ 83,3 percenta hlasujúcich v obci Potok (Rimavská Sobota). Na tretiu otázku nebola žiadna kladná odpoveď v obci Omastiná (obvod Bánovce nad Bebravou). Vydali tam však len štyri hlasovacie lístky.

Na poriadok počas sobotného referenda dohliadalo 3 700 vyčlenených policajtov. V službe bolo pritom ďalších dvetisíc policajtov. Pred sobotou dostali policajti šesť podaní, v jednom prípade začali trestné stíhanie vo veci. „Týka sa nebezpečného vyhrážania,“ priblížil policajný viceprezident Ľubomír Ábel. Ďalšie dve oznámenia ešte dopĺňajú, tri prípady sa týkajú priestupkov. Počas samotného referenda zaznamenali dve podania. Jedno riešia ako priestupok a druhé ešte doplňujú, aby ho mohli vyhodnotiť. Záujem o hlasovanie prejavili aj ľudia v policajných celách. Zo 64 osôb hlasovalo 11 ľudí a z 39 predvedených osôb využilo možnosť hlasovať 11 ľudí.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor petraDátum 8. februára 2015Zdroj SITA, © SITA 2015, SITA
reklama:
reklama:
reklama: