Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rekonštrukciu banskobystrickej nemocnice zastavili! Raši vyzval Lengvarského, aby zareagoval, inak … !

Roosveltova.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Jakub Julény.
reklama:
reklama:

BANSKÁ BYSTRICA 27. januára (SITA) – Zastavenie komplexnej rekonštrukcie Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta (FNsP FDR) v Banskej Bystrici je zlou správou pre Banskobystričanov a obyvateľov kraja. Na dnešnej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici to uviedol líder strany Hlas – SD Peter Pellegrini. Ako ďalej povedal, plánujú zvolať schôdzu Národnej rady SR k téme zdravotníctva a ak sa ju nepodarí zvolať, zvážia aj možnosť predloženia návrhu na odvolanie ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského.

„Čo sa deje s uznesením vlády z 30. januára 2019, keď sa odsúhlasila rekonštrukcia za viac ako 104 mil. eur?“ pýta sa ministra zdravotníctva Pellegrini s tým, že všetky procesy boli následne spustené a keby sa v nich pokračovalo, tak by už rekonštrukcia nemocnice mohla byť v polovici. Predseda Hlasu – SD vyzval ministra Lengvarského, aby dal Banskobystričanom jasne najavo, čo bude s nemocnicou. „Tieto investície mali byť rozložené na niekoľko rokov,“ dodal Pellegrini s tým, že argument peňazí tu neobstojí.

„Som často konfrontovaný obyvateľmi, prečo sa nerekonštruuje a prečo sa uvažuje o vybudovaní novej nemocnice mimo mesta,“ doplnil primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko k tomu, že sa hovorí aj o vybudovaní novej nemocnice v obci Sielnica vo Zvolenskom okrese na súkromnom pozemku. „Chceme jasnú odpoveď na to, akým spôsobom bude ministerstvo riešiť rekonštrukciu nemocnice,“ povedal primátor s tým, že ho trápi aj zastavenie prác na rýchlostnej ceste R1, premiestnenie krajského súdu do Žiliny a osud ďalších štátnych inštitúcií, ktoré sídlia v meste.

„Pokiaľ minister Lengvarský nezareaguje v dohľadnom čase, v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov, a nespustí sa rekonštrukcia banskobystrickej nemocnice, zvážime návrh na jeho odvolanie v Národnej rade SR,“ dodal poslanec Richard Raši (Hlas – SD).

Ako v reakcii na tlačovú besedu uviedlo ministerstvo zdravotníctva, aktuálna pandemická situácia prinútila verejného obstarávateľa, aby v minulom roku vyhlásené verejné obstarávanie prehodnotil. Vyhlásené verejné obstarávanie totiž podľa rezortu nezodpovedalo požiadavkám zdravotníckeho systému v období pandémie, čo malo zásadný dopad na celý predmet zákazky. „Zmenu okolností spôsobila skutočnosť, že verejný obstarávateľ nedisponoval dostatočným finančným krytím na predmet zákazky a zároveň pôvodný zámer rekonštrukcie nezohľadňoval všetky relevantné skutočnosti, ktoré vznikli pandémiou COVID-19. Preto bolo potrebné predmet zákazky prepracovať tak, aby bola zabezpečená potrebná zdravotná starostlivosť o pacientov aj počas pandémie,“ tvrdí ministerstvo.

Fakultná nemocnica v Banskej Bystrici podľa rezortu zdravotníctva aktuálne pripravuje viaceré alternatívy na projekt rekonštrukcie či na výstavbu novej nemocnice. „Nemocnica sa bude uchádzať o finančné prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti SR, z ktorého vďaka schválenej legislatíve ohľadom prelomovej reformy nemocníc môže Slovensko na výstavbu nových zdravotníckych zariadení čerpať viac ako miliardu eur,“ dodalo ministerstvo zdravotníctva.

Vláda SR pod vedením Pellegriniho v januári 2019 schválila banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici prostriedky vo výške 104,5 mil. eur na komplexnú rekonštrukciu. Investícia mala mať veľký prínos pre pacientov nielen banskobystrického regiónu, pre ktorý je kľúčovým koncovým zdravotníckym zariadením. Nemocnica následne v máji 2019 začala proces verejného obstarávania s tým, že prvé rekonštrukčné práce chceli začať v polovici roka 2020. Koncom októbra 2021 nemocnica oznámila, že verejné obstarávanie bolo zrušené. „Vzhľadom na časový odstup, vývoj cien vstupov a vysoký nárast cien stavebného materiálu by projekt, tak ako bol nadimenzovaný a obstarávaný v roku 2019, nebol finančne v súčasnosti udržateľný,“ uvádza na webovej stránke nemocnica s tým, že naďalej má snahu uspieť pri čerpaní prostriedkov na potrebné renovácie budov.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 27. januára 2022
reklama:
reklama:
reklama: