Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Riadenie krajiny vplýva na hospodársky rast! Únii miest Slovenska dala za pravdu aj Rada Európy!

Petrzalka.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Nina Bednáriková
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 29. novembra (SITA) – Rady Európy odporúča Slovensku posilniť územnú samosprávu. V tlačovej správe o tom informuje Únia miest Slovenska (ÚMS) s tým, že odporúčanie vítajú. Na druhej strane je podľa únie zarážajúce, že už dávno v tejto oblasti nepracuje odborná komisia v gescii predsedu alebo podpredsedu vlády SR a že sa zásadné návrhy expertov Rady Európy nepremietli do Plánu obnovy a odolnosti napriek ich odporúčaniam.

„Pýtame sa, načo sa platia analýzy, odporúčania, audity, načo sa angažujú zahraniční a domáci experti, keď sa ich výsledkami nik nezaoberá,“ uvádza ÚMS s tým, že dlhodobo apeluje na potrebu reformy verejnej správy, ktorá má reagovať na skúsenosti za posledných 20 rokov, ako aj technologické, demografické výzvy a riešenie následkov klimatickej zmeny.

Na Slovensku sa podľa ÚMS roky míňajú milióny eur na expertov, rôzne správy, audity a odporúčania a potom sa opätovne vytvárajú ďalšie pracovné skupiny v rámci štátnej správy. „Fabuluje sa spolupráca s miestnou samosprávou namiesto toho, aby vláda pripravila realizačný projekt s jasným časovým harmonogramom a ten predložila na verejnú diskusiu,“ konštatuje ÚMS. V čase pandemickej situácie, keď by podľa únie mala aj vládna koalícia prispievať k súdržnosti a dôvere na Slovensku a keď by sa dalo čakať, že centrálna vláda bude hľadať partnerov práve v politikoch plniacich štátne úlohy na miestnej úrovni, svojimi rozhodnutiami a prístupom iba polarizuje spoločnosť. „Experti Rady Európy konštatujú, že Slovensko patrí k najviac centralisticky riadeným štátom Európy. Aj závery štúdie OECD potvrdili, že centralizmus na Slovensku obmedzuje hospodársky rast a v prípade ďalšej decentralizácie je možnosť rastu HDP cca 10-percentný,“ dodala únia.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 29. novembra 2021
reklama:
reklama:
reklama: