Samosprávne kraje vyjadrili podporu Ukrajine. Sú pripravené poskytnúť pomoc, ako bude vyzerať?

Zdieľať
Ukrajina.jpg
Foto: SITA

BRATISLAVA 24. februára (SITA) – Samosprávne kraje sú pripravené poskytnúť ubytovanie migrantom utekajúcim pred vojnou z Ukrajiny. Predstavitelia samosprávnych krajov zároveň na rokovaní Zhromaždenia združenia SK8 vo štvrtok 24. februára v Košiciach vyjadrili podporu a solidaritu Ukrajine a ukrajinskému ľudu. Predsedovia zároveň odsúdili vojnu, ktorú rozpútala Ruská federácia na Ukrajine. Samosprávne kraje na znak solidarity s Ukrajinou a ukrajinským ľuďom vyvesili na budovách župných úradov ukrajinské vlajky. Župy sú tiež pripravené poskytnúť humanitárnu pomoc. Informovala o tom v tlačovej správe kancelária SK8.

„Skoro ráno sme komunikovali s ministerstvom školstva a dostali sme požiadavku na poskytnutie telocviční. Košický a Prešovský samosprávny kraj okamžite na požiadavku zareagoval. Vojenskú agresiu Ruskej federácie považujeme za neakceptovateľné a hrubé porušenie medzinárodného práva. Zároveň vzniknutú situáciu na Ukrajine riešime aj so sekciou krízového riadenia ministerstva vnútra,“ povedal predseda SK8 a trnavský župan Jozef Viskupič.

Košický samosprávny kraj pripravuje telocvične na stredných školách, stredoškolské internáty, školu v prírode a turistické ubytovne, ktoré môžu slúžiť na núdzové prijatie obyvateľov Ukrajiny. Kraj má okamžite k dispozícii šesť ubytovní a disponujú približne 60 telocvičňami a športovými halami. Celkovo vedia poskytnúť takmer dvetisíc lôžok. „V súčasnosti tiež pracujeme na vytypovaní pozemkov, na ktorých môžu vzniknúť stanové mestečká, a to v okresoch, ktoré sú blízko hraníc s Ukrajinou. Sme pripravení poskytnúť aj humanitárnu pomoc, ktorí sú kvôli vojnovému konfliktu nútení opustiť svoje domovy,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský skonštatoval, že už dnes majú prichystaných takmer 2 600 lôžok. „Chceme byť solidárni s Ukrajinou a sme pripravení kedykoľvek pomôcť. Samotný Prešovský samosprávny kraj má na Ukrajine dva partnerské regióny. Keď sa teraz zomkneme – všetci partneri v regiónoch, demokratickí partneri, Európska únia, ale aj transatlantické štruktúry – vyšleme signál, aký chceme svet po tomto konflikte,“ uzavrel Majerský.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom