Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Slovensko môže prísť až o 85-tisíc pracovných miest! Ako je to možné a čo musí štát spraviť, aby sa to nestalo?

Real,Estate,Agent,And,Customers,Shaking,Hands,Together,Celebrating,Finished
Foto: Shutterstock
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 29. marca (SITA) – Ak sa Slovensko nezapojí do prechodu na e-mobilitu, môže jeho HDP v najhoršom prípade poklesnúť do roku 2040 a neskôr na úroveň o 10 % nižšiu ako v prípade najlepšieho scenára. Celková zamestnanosť nášho automobilového sektora by sa zároveň mohla znížiť o 4,5 % v porovnaní s úrovňou v roku 2020, čo predstavuje stratu približne 85 tis. pracovných miest. Konštatuje to nová správa GLOBSEC Policy Institute, ktorá prezentuje výsledky výskumu o dopadoch prechodu od spaľovacích motorov na elektrické vozidlá na HDP a vyhliadky zamestnanosti Slovenska.

Upozorňuje, že automotive sektor sa v nasledujúcich rokoch bude musieť prispôsobiť novým výzvam, keďže takmer tri štvrtiny našich kľúčových exportných trhov oznámili zákaz predaja vozidiel so spaľovacími motormi od roku 2035. „Jednou z najväčších výziev pre automobilový priemysel na Slovensku v nasledujúcich rokoch bude transformácia jeho ekonomického ukotvenia tak, aby spĺňal globálne požiadavky na mobilitu budúcnosti,“ uviedol podpredseda GLOBSEC-u Vazil Hudák s tým, že to bude čoraz dôležitejšie z pohľadu aktuálnych geopolitických udalostí.

Slovensko momentálne nemá kapacitu na 100 % pokrytie dopytu po elektromobiloch. Zmeniť by to mohla zahraničná investícia, ktorá by na Slovensku otvorila „giga“ fabriku na výrobu batérií. V opačnom prípade bude Slovensko odkázané na dovoz batérií zo zahraničia. Spomedzi krajín V4 je pritom naša krajina najmenej diverzifikovaná z hľadiska svojho výrobného portfólia v automobilovom sektore. Kým iné krajiny ako Poľsko či Česko vyrábajú nielen osobné autá, ale aj autobusy či úžitkové vozidlá, Slovensko disponuje továrňami, ktoré vyrábajú len osobné vozidlá a iba jeden závod sa zameriava na výrobu motorov.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 29. marca 2022
reklama:
reklama:
reklama: