Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Slovenský web šíri hoax o úmrtiach na COVID! „Vraždia šírením hlúpostí,“ upozorňuje polícia!

Covid_nemocnica.jpg
Foto: SITA/AP, Hendrik Schmidt
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 19. januára (SITA) – Dezinformačná stránka Bádateľ šíri hoax o tom, že ľudia nezomreli na ochorenie COVID-19, ale na „smrteľnú liečbu zlomyseľných“ slovenských lekárov, ktorí pacientom v nemocnici podávali „experimentálnu liečbu smrteľným“ remdesivirom. Podľa policajtov stránka Bádateľ nepriamo „vraždí šírením hlúpostí“.

Stránka tvrdí, že remdesivir je hlavnou príčinou úmrtí na covidových oddeleniach. Najvážnejším vedľajším účinkom remdesiviru podľa nej je, že ničí obličky, čo spôsobuje, že telo sa začne zavodňovať a pľúca sa naplnia vodou. Následne pacienti zomierajú a lekári vyhlásia, že podľahli COVIDu-19. „Blud nad blud, samozrejme prebratý zo zahraničných konšpiračných stránok. Vlastná inšpirácia tejto stránke už pravdepodobne dochádza,“ zdôraznila polícia.

Polícia uviedla, že nepravdivé správy bývalého chiropraktika Bryana Ardisa o tom, že Američanov nezabíja COVID-19, ale liečivo remdesivir, sa šírili v zahraničí ešte v minulom roku. Vysvetlila, že americký Úrad pre potraviny a liečivá prvýkrát schválil remdesivir v októbri 2020, pričom citoval klinické štúdie, ktoré dokazujú, že liek skutočne skracuje dobu zotavenia pacientov. Zároveň sa nepreukázali žiadne známky poškodenia obličiek v porovnaní so skupinou, ktorá liek nedostala.

O stránke Bádateľ písala polícia už viackrát, pričom upozorňuje na to, že portál dlhodobo šíri zdravotnícke hoaxy, čím cieľavedome ohrozuje verejné zdravie na Slovensku. Ministerstvo zdravotníctva SR na portál už podalo aj trestné oznámenie. Nedávno stránka šírila aj hoax o rozhodnutí Ústavného súdu SR.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 19. januára 2022
reklama:
reklama:
reklama: