Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Sme v druhej fáze z troch v rámci vlny omikronu! Vedci varujú pred hospitalizáciami a nedostatkom testov!

Covid.jpg
Foto: Grafika NAJKY.sk
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 26. januára (SITA) – Slovensko sa podľa iniciatívy Veda pomáha – COVID-19 nachádza v druhej fáze z troch v rámci šírenia variantu omikron. Očakávaný denný dopyt po PCR testoch môže atakovať hranicu vyše 100 000 a čakanie na vyšetrenie môže trvať viac ako 5 dní. Uviedli to zástupcovia iniciatívy v tlačovej správe k testovaniu obyvateľstva na Slovensku. Ďalej v tejto fáze hrozí neotestovanie osôb z rizikových skupín, čo môže viesť k hospitalizácii pacientov vo vážnych stavoch.

Iniciatíva predpokladá nápor na antigénové testovanie s tým, že podľa matematika Richarda Kollára kapacity mobilných odberových jednotiek nebudú postačujúce a obmedzené budú pravdepodobne aj možnosti testovania v súkromných laboratóriách. Veda pomáha preto považuje za dôležité uprednostniť testovanie ľudí z rizikových skupín, vysvetľovať primárne príznaky ochorenia detailnejšie s ohľadom na možnosť súbežného šírenia variantu delta, a tiež odporúča špecifikovať, za akých podmienok treba ľudí testovať PCR testami a kedy uprednostniť antigénové testy. Zvažovať treba aj využitie techniky zvanej Flow Chart, ktorú aplikovali v zahraničí.

Pokiaľ ide o vyšetrenie PCR testom, iniciatíva odporúča robiť odber aj z ústnej dutiny alebo hrdla, ďalej zásobiť centrálne príjmy nemocníc, pohotovosti a triážne centrá dostatkom respirátorov, a tiež navrhuje, aby priestory v čakárňach, kde ľudia nemusia mať dostatočne chránené horné dýchacie cesty, boli lepšie chránené. Tým sa môže zabrániť šírenie infekcie v čakárňach.

Združenie ďalej odporúča dočasne uznávať pozitívny a dostatočne citlivý antigénový test vykonaný v certifikovanej mobilnej odberovej jednotke alebo u lekára ako dôkaz prekonania ochorenia, ktorý by bol platný podobne ako výsledok PCR testu. Ďalej navrhuje zabezpečiť dostatok citlivých antigénových samotestov, napríklad pre zariadenia sociálnych služieb, väznice a iné štátne inštitúcie. Na centrálnych príjmoch a v triážnych centrách odporúča vykonávať aj diferenciálne PCR testy na zistenie prítomnosti omikronu a jeho odlíšenie od variantu delta. Združenie navrhuje uprednostňovať testovanie antigénovými testami, pričom PCR testy navrhuje priorizovať už na konci Fázy I, a to pre vybrané skupiny obyvateľstva podľa vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 26. januára 2022
reklama:
reklama:
reklama: