Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Smer navrhuje nové referendum! Netýka sa predčasných volieb, ale … !

SMER-SD: Oslavy MDŽ v Zlatých Moravciach
Predseda strany Smer-SD a predseda vlády SR Robert Fico poèas podujatia pri príležitosti osláv Medzinárodného dòa žien (MDŽ) v Zlatých Moravciach organizovaných politickou stranou Smer-SD. Zlaté Moravce, 28. február 2015. Foto: SITA/Martin Havran
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 12. januára (SITA) – Opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) dnes predložila návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej sa má schváliť uznesenie o vyhlásení referenda. Ľudia v ňom majú odpovedať na otázku, či súhlasia s Dohodou o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických. Na tlačovej besede o tom informoval predseda Smeru-SD Robert Fico.

Smer-SD predpokladá, že vládna koalícia nepodporí program mimoriadnej schôdze a bude chcieť dohodu s USA schváliť už na februárovej schôdzi parlamentu. Smer-SD v tom prípade pôjde do petičnej akcie s cieľom vyhlásiť referendum. Ľudia by sa mali vyjadriť k trom otázkam – či súhlasia so zmenou ústavy, aby bolo možné konať predčasné parlamentné voľby buď základe referenda, alebo ústavného zákona. Druhá otázka sa má podľa Fica týkať „amerických základní na Slovensku“. Tretia otázka sa môže týkať napríklad zastropovania veku odchodu do dôchodku alebo minimálnej mzdy. Fico usudzuje, že podpisy v petičnej akcii sa podarí vyzbierať expresne rýchlo. Následne ich doručia prezidentke Zuzane Čaputovej.

Podľa Fica prináša Dohoda o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou SR a vládou USA záväzok na minimálne desať rokov zadarmo odovzdať pod plnú kontrolu amerických ozbrojených síl letiská v Sliači a v Kuchyni. „Túto zmluvu nepotrebujeme. K podpísaniu tejto zmluvy nás nič nezaväzuje,“ vyhlásil Fico. Podľa neho ide o dohodu, ktorá nemá nič spoločné s členstvom Slovenska v NATO. Zdôraznil, že Slovensko nemá dôvod rešpektovať dohodu s USA. Jej cieľom je podľa šéfa Smeru-SD priblížiť ozbrojené sily USA k Rusku. O dohode sa vyjednávalo ešte v minulom volebnom období. Fico dnes tvrdil, že na koaličnej rade v roku 2018 alebo 2019 bola spomínaná dohoda odmietnutá vďaka Smeru-SD.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 12. januára 2022
reklama:
reklama:
reklama: