Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Smer reaguje na vyhlásenie Čaputovej! Jej postoj je pre stranu významným dôvodom pre TOTO!

SMER-SD: Oslavy MDŽ v Zlatých Moravciach
Predseda strany Smer-SD a predseda vlády SR Robert Fico poèas podujatia pri príležitosti osláv Medzinárodného dòa žien (MDŽ) v Zlatých Moravciach organizovaných politickou stranou Smer-SD. Zlaté Moravce, 28. február 2015. Foto: SITA/Martin Havran
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 20. januára (SITA) – Opozičnú stranu Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) prezidentka SR Zuzana Čaputová svojou podporou obrannej dohody s USA neprekvapila. Uviedol to vedúci tlačového oddelenia strany Ján Mažgút v tlačovej správe. Podľa nich je všeobecne známa jednostranná orientácia prezidentky na americké záujmy. Interpretačné vyhlásenie, ktoré má byť pripojené k zmluve, označila za „figový list, úlohou ktorého je zakryť zvrátenosť a nevýhodnosť obsahu zmluvy pre SR. Líder strany Robert Fico tvrdí, že žiadna doložka nemôže nič zmeniť na tom, že Slovensko zmluvu nepotrebuje a že dohoda nijako nepomáha zvýšiť obranyschopnosť Slovenska, ba naopak, robí zo Slovenska atraktívnejší vojenský cieľ. Postoj prezidentky označil za mimoriadne významný dôvod na urýchlené konanie referenda. Zároveň pozval na protest proti danej zmluve. Konať sa má v stredu 26. januára o 17:00 pred prezidentským palácom v Bratislave.

Prezidentka počas dnešného vyhlásenia uviedla, že podporuje obrannú dohodu medzi Slovenskom a USA. Obrannú dohodu medzi Slovenskom a USA schválila vláda v stredu 12. januára.

Podľa postupu uzatvárania dohody nasleduje po schválení vládou splnomocnenie člena vlády prezidentkou, ktorý dohodu uzavrie a podpíše dojednaný text dohody. Nasledovať bude schválenie Národnou radou SR a schválenie prezidentom. Súčasťou plnomocenstva na podpis dohody s USA pre vybraného člena vlády bude podľa prezidentky aj interpretačné vyhlásenie, v rámci ktorého budú vysvetlené najviac sporné body tejto dohody, ktoré sú u verejnosti spojené s obavami. Čaputová pripomenula, že sa zaoberala aj podaním podnetu na Ústavný súd SR, ktorý by zmluvu preveril. Hlava štátu uviedla, že sa s viacerými ústavnými právnikmi zaoberala všetkými vznesenými pripomienkami nielen z medzirezortného pripomienkového konania, ale aj tými, ktoré vzišli zo spoločenskej debaty. Podotkla, že žiaden rozpor s ústavou neidentifikoval.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 20. januára 2022
reklama:
reklama:
reklama: