Smutná správa pre svet opery! Ikona Opery SND nás navždy opustila. Pozrite sa na jej neuveriteľný životný príbeh a kariéru

Zdieľať
270708_440858764_1034038121542833_3817916530219978229_n e1715710822112 640x420.jpg

Rybárska, ktorá získala ocenenie na prestížnej súťaži Luciana Pavarottiho, sa stala ikonou slovenskej kultúry.

Vo veku 65 rokov zomrela v utorok 14. mája dlhoročná sólistka Opery SND Ľubica Rybárska. O jej úmrtí informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

Významná slovenská sopranistka Ľubica Rybárska získala spevácke vzdelanie v triede prof. Ľuby Šestákovej na žilinskom konzervatóriu a následne v triede prof. Viktórie Stracenskej na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.

Výrazné míľniky kariéry

V roku 2004 sa na VŠMU vrátila už ako vysokoškolská pedagogička a v roku 2012 úspešne habilitovala ako docentka, v roku 2019 ako profesorka. Ešte ako študentka VŠMU debutovala v Slovenskom národnom divadle v Krútňave Eugena Suchoňa ako Katrena a hneď po absolutóriu bola prijatá do angažmánu ako sólistka Opery SND.

Výrazným míľnikom jej profesionálnej kariéry bol rok 1988, kedy sa stala víťazkou svetoznámej opernej súťaže Luciana Pavarottiho vo Philadelphii v USA. Spoločne s Lucianom Pavarottim sa neskôr opakovane predstavila na operných pódiách, napríklad ako Amelia v Maškarnom bále Giuseppe Verdiho.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Portfólio operných domov a symfonických orchestrov, v ktorých pôsobila, zahŕňa Nemecko, Švajčiarsko, Spojené štáty americké, Francúzsko, Rusko, Chorvátsko, Španielsko, Rakúsko, Taliansko, Veľkú Britániu, Poľsko, Grécko či Nórsko. Svoj talent prezentovala aj na známych festivalov v Salzburgu, Berlíne, Bregenzi, Edinburghu či na Schleswig-Holstein Musik Festival.

Na doskách Opery SND

Na doskách Opery SND sa Ľubica Rybárska predstavila napríklad ako Verdiho Abigail (Nabucco), Aida, Elisabetta (Don Carlo), Lady Macbeth, Amelia (Maškarný bál), Leonora di Vargas (Sila osudu), Amelia Grimaldi (Simon Boccanegra), Leonora (Trubadúr). či Bizetova Micaela (Carmen).

„V SND sme sa s obdivuhodnou umelkyňou a krásnou dámou stretli naposledy v septembri 2023, keď sme pri príležitosti jej životného jubilea, 65 rokov, vzdali hold jej umeniu na predstavení Suchoňovej opery Svätopluk,“ dodala Pažítková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom