Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

ŠOK na záver Oscarov. Najdôležitejšiu kategóriu zobral tento film. U nás ho nikto nepozná…

Udeľovanie Oscarov
19
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Udeľovanie Oscarov Foto: SITA
reklama:
reklama:

Oscary za rok 2019 sú rozdané. 92. ročník prestížneho oceňovania toho najlepšieho, čo sa vo svetovej kinematografii natočilo, bolo opäť bez hlavného moderátora. Táto novinka sa tvorcom už minulý rok osvedčila, kedy po dlhých rokoch tápania konečne ceremoniál získal nových divákov a neklesala mu sledovanosť. Na pódiu sa tak striedali známe tváre, ktoré vyhlasovali Oscarov v 23. kategóriách. Tentoraz však v tej najhlavnejšej inokedy puritánska akadémia, ktorá o udeľovaní sošiek rozhoduje, naozaj prekvapila. 

Všetci totiž favorizovali za najlepší film 1917, ktorý je majstrovským dielom režiséra Sama Mendesa. Kto by nevedel, o koho ide, tak je to režisér kultovej Americkej krásy, bondoviek Skyfall a Spectre a tiež exmanžel Kate Winslet. Ten však vyšiel naprázdno, keďže sa zrejme Akadémia rozhodla šokovať a dať pozláteného rytiera do rúk koréjským tvorcom. Tí natočili film Parazit, ktorý u nás zrejme nikto nepozná, pretože u nás v kinosálach veľkú dieru do sveta neurobil. Práve kategória najlepší film sa udeľuje na konci, tentoraz ju odovzdala legendárna herečka Jane Fonda, ktorá ohúrila svojou mladou vizážou, napriek tomu, že má už 82 rokov. Plastickí chirurgovia zrejme odvádzajú kvalitnú prácu. V sále síce začali oslavy koréjskej filmovej lahôdky, no divákom Oscarov už zrejme toto rozhodnutie tak po chuti nebude.

Inak to bola dokonalá nuda. Všetky ceny si odniesli tí, od ktorých sa to čakalo. Príkladom je Brad Pitt a jeho prvá soška za film Vtedy v Hollywoode, ako herec vo vedľajšej úlohe. Rovnako tak Laura Dern, ktorá hviezdila kedysi v Jurskom parku brala už pred Oscarmi jednu cenu za druhou a tak nikoho neprekvapilo, že si odniesla aj tú najcennejšiu v Kodak Dolby Theatre. Hlavné herecké katégorie tiež patrili medzi tie, pri ktorých si diváci zrejme podriemali, keďže ich uchmatli Joaquin Phoenix a Renée Zellweger. Prvý za film Joker, čo bola povinná jazda akademikov, herečka za stvárnenie ikony Hollywoodu Judy Garland. Jediné, čo divákov mierne dvihlo zo sedadiel bola reč minuloročnej víťaznej herečky Olivie Coleman, ktorá do nudného a miestami až sterilného večera vniesla aspoň trošku autenticity a humoru.

Samozrejme nechýbali silné slová o tom, ako ničíme našu planétu, sem tam nejaká tá politika, Phoenix sa kajal za svoje hriechy z minulosti a ospravedlňoval sa, Kórejčania nevedia po anglicky, ale vyhrali cenu v Amerike…Všetko bolo rodovo aj farbou pleti vyvážené, nejaké tie sošky zobrali aj ženy, takže v Los Angeles a filmových štúdiách je všetko v úplnom poriadku. Prekvapením bolo aspoň nečakané vystúpenie rapera Eminema, ktorý v roku 2003 vyhral kategóriu najlepšia pieseň, no po cenu si neprišiel. Tú aspoň počas oscarovskej noci tentoraz zaspieval a vyslúžil si standing ovation.

KOMPLETNÝ PREHĽAD VÍŤAZOV

Najlepší film – Parazit

Najlepšia herečka v hlavnej úlohe – Renée Zelllweger

Najlepší herec v hlavnej úlohe – Joaquin Phoenix

Najlepšia réžia – Bong Joon Ho – Parazit

Najlepší herec vo vedľajšej úlohe – Brad Pitt

Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe – Laura Dern

Najlepší animovaný film – Toy Story 4

Najlepší pôvodný scenár – Parazit Bong Joon Ho a Han Jin Won

Najlepší medzinárodný film – Parazit

Najlepšia pôvodná hudba – Joker 

Najlepšia pôvodná pieseň – Rocketman

Najlepšia kamera – 1917

Najlepší strih – Le Mans 66

Najlepšie vizuálne efekty – 1917

Najlepšia výprava – Vtedy v Hollywoode

Najlepšie kostýmy – Malé ženy

Najlepšie masky – Bombshell

Najlepší mix zvuku – 1917

Najlepší strih zvuku – Le Mans 66

Najlepší celovečerný dokument – Americká fabrika

Najlepší krátky dokument – Learning to Skateboard in a Warzone

Najlepší krátky hraný film – The Neighbors Window

Najlepší krátky animovaný film – Hair Love

Čestné ceny

David Lynch (režisér)

Wes Studi (herec a producent)

Lina Wertmüller (scenáristka, režisérka)

Geena Davis (herečka)

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor stefansperkaDátum 10. februára 2020
reklama:
reklama:
reklama: