Šokujúci prieskum: Len 6,9% Slovákov by bránilo krajinu so zbraňou v ruke! Ako sa to delí podľa voličov?

Zdieľať
Kolaz najky slovensko prieskum scitanie obyvatelov.jpg
Foto: GettyImages

Prieskum nešpecifikoval proti ktorému protivníkovi by Slovensko bojovalo, čo zostáva len na predstavivosti respondentov.

Pokiaľ by bola Slovenská republika napadnutá, ochotných brániť ju by bola len zhruba štvrtina jej obyvateľov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos pre organizáciu Stredoeurópske observatórium digitálnych médií (CEDMO), o ktorom informoval Denník N.

Len 6,9 percenta respondentov na otázku o ochote brániť krajinu podľa denníka odpovedalo „určite áno“. Najväčšiu ochotu v tejto súvislosti podľa denníka vyjadrili voliči Progresívneho Slovenska (35 percent), Demokratov (34 percent), strán Smer-SD (30 percent) a Sloboda a Solidarita (29 percent).

Voliči SNS sú podľa prieskumu, naopak, najmenej ochotní brániť svoju vlasť so zbraňou v ruke, pričom túto ochotu vyjadrilo 19 percent opýtaných. Pokiaľ ide o stranu Maďarská aliancia, tam vyjadrilo ochotu bojovať 20 percent respondentov a v prípade strany Hlas-SD 21 percent.

„Dôležitým kontextom je, že v otázke sa priamo nepýtali, proti akej krajine by sa Slovensko bránilo. Ak by si napríklad niekto za agresora dosadil v čase vojny proti Ukrajine Rusko, bolo to len na predstavivosti opýtaných,“ uviedol Denník N. Ako ďalej informoval, k obrane vlasti so zbraňou v ruke sa prihlásilo aj 17,5 percenta opýtaných žien.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom