Zaujímali vás niekedy relikvie a pamiatky, roztrúsené naprieč celým svetom? Nie, nemáme na mysli staroveké artefakty, ktoré možno ani neexistovali alebo niekam zmizli. Na mysli máme celé mestá, ktoré sa z naozaj rôznorodých príčin stali úplne vyľudnenými. Tieto takzvané mestá duchov za sebou často skrývajú temnú a dramatickú minulosť, ktorú vám ale radi objasníme. V tomto článku vám prinášame posledné 3 strašidelné a záhadné mestá duchov, v ktorých by pravdepodobne nikto príliš dlho nevydržal.
Pompeje, Taliansko
Po výbuchu sopky Vezuv v roku 79 n. l. sa staroveké rímske mesto Pompeje zmenilo na neplánované pohrebisko a zostalo vyľudneným až dodnes. Od jeho zániku mesto Pompeje prežilo veľa rokov bez akéhokoľvek života, avšak dnes je populárnou turistickou atrakciou.
Už celých 250 rokov láka turistov z celého sveta, čím sa stalo jednou z najobľúbenejších talianskych destinácií. To však nemení nič na tom, že prechádzať sa týmto vyľudneným mestom, ktoré bolo centrom toľkého utrpenia, je poriadne strašidelné. Navyše, sopka Vezuv ešte stále číha nad Pompejami a striehne na ten správny moment, kedy ho opäť zaplaviť horúcim dažďom popola a lávy.
Plymouth, Montserrat
Ak ste si mysleli, že je podvodné welšské mesto z minulej časti strašidelné, radi by sme vám predstavili hlavné mesto anglického zámorského regiónu Montserrat, Plymouth. Plymouth však nie je mesto duchov, po ktorého uliciach by ste sa mohli poprechádzať. Iba ponad ne.
Po zasiahnutí dvoma sopečnými výbuchmi v rokoch 1995 a 1996 a tretím devastujúcim výbuchom v roku 1997 bolo celé mesto zaplavené popolom a pritekajúcou lávou. Zatiaľ čo boli niektoré budovy celé pochované, niektoré z nich boli dostatočne vysoké na to, aby vyčnievali ponad vychladenú a vysušenú lávu a vrstvy popola. Kráčať ponad pochované mesto, nie je nič príjemné.
Oradour-sur-Glane, Francúzsko
Nad týmto vyľudneným francúzskym mestom duchov sa zdržiava ťažký a temný vzduch krutej minulosti a tí, ktorí sa s ňou nechali oboznámiť, môžu ešte stále cítiť zápach smrti, ktorý pred viac ako 75 rokmi prenikal zakrvavenými ulicami.
10. júna 1944 sa mestečko ocitlo pod útokom nacistických Waffen-SS. 642 obyvateľov bolo chladnokrvne zavraždených, a to ako odplata a odpoveď na zajatie majora menom Helmut Kämpfe. Niekoľko budov stále stojí, avšak ich zničený vzhľad, zapríčinený dlhoročným bičovaním nepriaznivého počasia, pripomína utrpenie, ktoré sa na mieste odohralo. Oradour-sur-Glane slúži ako pamiatka na obete a zverstvá druhej svetovej vojny a obyvatelia, ktorým sa podarilo utiecť, sa po vojne miesto severozápadne od ich bývalého domova, kde bolo založené mesto s rovnakým názvom.