Štúdie dokázali, že stredné deti sú najkreatívnejšie a majú najlepšie sociálne zručnosti

Zdieľať
Trojica surodencov pixabay 1.jpg
ilustračné: pixabay.com

Najstaršie a najmladšie deti dostávajú zvyčajne najviac pozornosti. Prvé sú vytúžené, posledné sú malými „benjamínkami“. Najstarší súrodenec je zvyčajne vodcom a najmladší miláčikom celej rodiny. Čo však tie prostredné?

Opýtajte sa ktoréhokoľvek stredného dieťaťa, ako sa cíti. Odpoveďou bude pravdepodobne to, že sa cíti podceňované a zabudnuté. Podľa výskumu však existuje množstvo výhod toho byť prostredným dieťaťom.
Jedným z dôvodov, prečo majú stredné deti takú „zlú“ povesť, je tzv. syndróm stredného dieťaťa. Podľa Psychology Today sa veľa stredných detí učí bojovať s negatívnymi stereotypmi, akými sú závisť súrodencom a nedostatok podpory.

Nie je to však len záležitosťou päťčlenných rodín. Ak ma rjúodičia viac ako tri deti ich zmierovanie sa so stereotypmi závisí od toho, či patria k mladšej alebo staršej polovici rodiny.

Napriek všetkým negatívnym veciam, ktoré o nich kolujú, stredné deti môžu byť výnimočné. Keďže najstaršie deti sú zvyčajne najviac podporované rodičmi, aby dosiahli niečo významné, stredné môžu svoju energiu zamerať napríklad na boj za sociálnu spravodlivosť či na získanie prestíže. Nie je na ne vyvíjaní tlak a môžu sa zamerať na to, čo ich baví.

Trojica surodencov pixabay 2.jpg
ilustračné: pixabay.com

Stredné deti sú podľa výskumu vynikajúci vyjednávači, za čo vďačia postaveniu medzi najstarším a najmladším dieťaťom v rodine. Keďže stredné deti často nedostanú to, čo chcú, učia sa kreatívnym spôsobom získať to, po čom túžia. Využívajú tiež sociálne zručnosti na dosiahnutie svojich cieľov.

Vedeli ste, že až 52 % amerických prezidentov boli strednými deťmi? Tieto deti majú tendenciu byť nezávislejšie, pretože rodičia sa o nich zaujímajú o niečo menej ako o súrodencov.

Podľa psychológa Kevina Lemana môžu stredné deti získať to najlepšie z oboch svetov, pretože sa môžu učiť správaniu od obidvoch súrodencov. Vodcovské záležitosti získajú od staršieho súrodenca a to, ako manipulovať, zas z pozorovania mladšieho súrodenca. Samozrejme, závisí to od toho, aký veľký vekový rozdiel je medzi súrodencami.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom