Takáto je pravda o následkoch praskania prstov. Robíte to aj vy?

Zdieľať
Rky.jpg

Robíš to aj ty? Praskanie kĺbov na prstoch mnohí považujú za nepríjemný zlozvyk a možno ti aj tvoje okolie tvrdí, že to nie je zdravé. Aká je však naozaj pravda?

Po tom, čo si praskneme prsty na rukách, nastane celkom príjemné uvoľnenie. Prsty sú zrazu ohybnejšie, však? No ten zvuk, ktorý pri tom vzniká neznie veľmi príjemne. A tak sa nečudujme tomu, že si niektorí ľudia myslia, že praskanie prstov alebo iných častí tela, môže vo vyššom veku spôsobiť artritídu alebo iné ochorenie.

Zvuk puknutia však nemá nič spoločné s kosťami. Medzi kĺbmi máme tekutinu, ktorá svojou konzistenciou pripomína vaječné bielky. Táto tekutina slúži na „premasťovanie“ kĺbov a vďaka nej je pohyb plynulý. No a táto tekutina zohráva dôležitú úlohu pri praskaní kĺbov.

Prednedávnom si vedci mysleli, že praskanie je spôsobené tým, že v tekutine praskajú plynové bubliny. No minulý rok sa zistilo, že zvuk vzniká kvôli náhlemu podtlaku v tekutine. Takže to znamená, že zvuk nevzniká tým, že by sa kĺby či kosti treli o seba a nejakým spôsobom poškodzovali.

A ako je to s tými následkami praskania prstov? V roku 2011 sa konal výskum, ktorý pozoroval 215 dospelých ľudí vo veku od 50 do 89 rokov a každý z nich si počas piatich rokov pravidelne praskal prsty. Výskum ukázal, že medzi praskaním kĺbov a vznikom artritídy nie je žiadna súvislosť.

Horizon33_2016 3 30_12 52 35.png
https://www.instagram.com/explore/tags/crackingknuckles/ Foto: www.instagram.com

Bez následkov to však tak celkom nie je. Hoci praskanie kĺbov nespôsobuje artritídu, môže zapríčiniť natiahnutie väzov. Preto, ak si praskáš prsty, nerob to príliš často a snaž sa to nerobiť nasilu. A nezabúdaj, že pre tvoje okolie to nie je práve najpríjemnejšie…

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom