Teroristický útok v Česku odvrátený! Polícia zadržala cudzinca, ktorý plánoval podpaľačský útok na pražskú MHD

Zdieľať
273082_czech_shooting_51508 640x420.jpg

Útok bol údajne organizovaný z Ruska. Minister vnútra Vít Rakušan varuje, že podobné útoky sa môžu pripravovať aj v ďalších európskych krajinách.

Cudzinec, ktorého minulý týždeň zadržala česká polícia, sa pokúšal o podpaľačský útok na autobusy pražskej MHD. Ako referuje web iDnes.cz, v pondelok po zasadnutí Bezpečnostnej rady štátu to novinárom povedal český premiér Petr Fiala.

„Existuje tu podozrenie, že útok bol organizovaný a financovaný z Ruska. Je to súčasť hybridnej vojny,“ vyhlásil Fiala. Informácie sa podľa neho objavili aj v ďalších štátoch Európy, kde došlo k rôznym udalostiam. Bezpečnostné inštitúcie podľa premiéra odviedli dobrú prácu a občania sa môžu cítiť bezpečne.

Minister vnútra Vít Rakušan uviedol, že útoky podobné pokusu o podpaľačstvo sa môžu chystať naprieč Európou vrátane Česka. Ruské útoky sa už podľa neho nesústredia len na kyberpriestor.

Policajný prezident Martin Vondrášek uviedol, že zadržaným je 26-ročný cudzinec, ktorý na území Česka strávil päť dní. Teraz je vo väzbe a je obvinený z teroristického útoku. Mužovi hrozí dvanásť až dvadsať rokov väzenia. Vondrášek tiež nevylúčil výnimočný trest.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom