Veľa dovolenkárov nevie, že pre suveníry platia určité obmedzenia a nie všetko si tak môžu priniesť domov. Za porušenie im hrozí pokuta, v horšom prípade aj väzenie.
12 plážových trikov, ktoré vám zachránia leto
Pri kupovaní darčekov v zahraničí buďte opatrný. Radšej sa vopred informujte o možnostiach a obmedzeniach súvisiacich s ich vývozom z krajiny. Za priestupok v oblasti ochrany druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín je možné dostať pokutu od 16,59 eura až do 9 958,17 eura. V závažnejších prípadoch hrozí väzenie na tri roky až osem rokov. Nasledujúce suveníry by ste si mali užiť radšej len na dovolenke.
1. Mušle a koraly
Niektoré druhy patria medzi chránené a nemali by ste ich zbierať alebo kupovať. Záleží na vašej dovolenkovej destinácii, mali by ste sa radšej individuálne vopred informovať. Pod hrozbou vysokej pokuty je napríklad zakázané vyvážať z Egypta kúsky koralov alebo mušle. Taktiež si to rozmyslite, ak trávite dovolenku na Sardínii.
2. Výrobky zo zvierat
Všetky výrobky, ktoré by mohli byť vyrobené z exotických zvierat, radšej obchádzajte. Kožušiny, koža, vypchaté zvieratá a hmyz, korytnačka, slonová kosť a iné. Mnohé patria medzi chránené druhy – aj keď predávajúci tým chcel povedať možno niečo iné. Okrem toho, kúpou týchto výrobkov nepriamo podporujete lov ohrozených druhov.
3. Rastliny
Rôzne rastliny, vrátane koreňov a zeminy nie sú povolené. Tomuto zákazu sa dá vyhnúť iba vtedy, ak predložíte rastlinno-lekárske osvedčenie z krajiny pôvodu. V rámci jednotlivých krajín EÚ sú však rezané kvety povolené. Zákaz vývozu sa vzťahuje aj na rôzne druhy fauny a flóry z Malajzie.
4. Starožitnosti
Pre starožitné suveníry platia obzvlášť prísne pravidlá, ktorým možno zabrániť iba so špeciálnym platným povolením. Starožitné predmety umeleckej hodnoty, náboženské relikvie, archeologické kúsky a pamiatky sa nemôžu vyvážať bez povolenia. Napríklad, vývoz predmetov umeleckej, historickej a kultúrnej hodnoty mimo Bulharska podlieha povoleniu ministerstva kultúry. V Afrike a v Ázii si treba dávať veľký pozor na predavačov so soškami alebo šperkmi zo slonoviny. Pri dovoze exotických predmetov z Tuniska, Egypta, Thajska či Turecka treba mať aj oficiálne sprievodné doklady, certifikát k výrobku, ktoré colné orgány budú vyžadovať.
5. Falšované výrobky – tzv. fejky
Fejky nie je zakázané vyvážať. Každý si občas rád na dovolenke niečo kúpi. Treba si dať však pozor na výšku sumy. Ak bude privysoká, vzbudíte podozrenie a môžete mať problémy. Preto to netreba s kupovaním takýchto výrobkov preháňať, hrozí vám v tomto prípade aj pokuta.
6. Alkohol a tabak
V obmedzenom množstve si ich môžete priniesť bez akýchkoľvek problémov. Tieto limity sú však závislé na tom, či ste sa vrátili z krajiny EÚ alebo mimo EÚ krajiny. Úplný zákaz dovozu, výroby a spotreby alkoholu platí v Kuvajte, Bruneji a Saudskej Arábii. Dovoz alkoholu do Kataru a Bahrajnu je zakázaný.