Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vláda podľa učiteľov zabudla na svoje predsavzatia. Matovičovi pripomenuli sľub z roku 2015!

Igor Matovič
Igor Matovič Foto: SITA/Branislav Bibel
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 18. novembra (SITA) – Vládne strany a hnutia zabudli na svoje predsavzatia o odmeňovaní pedagogických a odborných zamestnancov. Konštatoval to prezident Slovenskej komory učiteľov (SKU) Vladimír Crmoman na dnešnom tlačovom brífingu. SKU zanalyzovala predvolebné programy vládnej štvorkoalície a vytvorila poster zo sľubov týkajúcich sa zvyšovania platov učiteľov. Ten im plánujú dnes odovzdať ako vecný dar. Poukázal na to, že tri najsilnejšie vládne strany sa zhodujú na potrebe zvýšenia platov učiteľov tak, aby nástupný plat dosahoval výšku priemernej mzdy. Dodal, že strana Za ľudí deklarovala zvýšiť mzdy pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve na úroveň 100 percent priemernej mzdy vysokoškolsky vzdelaných ľudí na Slovensku. V súčasnosti pedagógovia zarábajú zhruba 70 percent tohto priemeru. Podľa Centra vzdelávacích analýz, len na to, aby Slovensko dosiahlo úroveň atraktivity z roku 2020, je nutné zvýšiť platy učiteľov o 11 percent.

Crmoman objasnil, že vládne hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) si predsavzalo nastaviť platy začínajúcich učiteľov na úroveň priemernej mzdy v hospodárstve spred dvoch rokov. Podľa neho by k naplneniu tohto zámeru významne pomohlo splnenie sľubu OĽaNO, že počas volebného obdobia platy učiteľov porastú každý rok o desať percent. „Toto každoročné zvyšovanie o desať percent už v roku 2015 počas protestov učiteľov predstavil Igor Matovič ako verejný prísľub s podmienením vstupu do koalície. Návrh na zvyšovanie platov pred voľbami 2016 a 2020 zopakovalo aj hnutie Sme rodina,“ priblížil. Aj strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá obsadila post ministra školstva, prisľúbila navrhnúť, aby základný nástupný plat učiteľa dosahoval výšku priemernej mzdy za posledné dostupné obdobie.

Podľa prezidenta SKU hrozí, že dva roky po sebe nebudú platy pedagógov zvyšované vôbec. „Opatrenia vlády v oblasti ohodnotenia ich práce sú takmer v polovici volebného obdobia nulové. Doteraz nebol predstavený plán zvyšovania platov do konca volebného obdobia. Sociálne balíčky v podobe 100 eurovej odmeny nie sú žiadnym systémovým riešením,“ zhodnotil. Za potrebné považuje motivovať absolventov štúdia pedagogiky a učiteľstva, aby sa vôbec zaujímali o pozície v rezorte školstva.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) po rokovaní vlády povedal, že podporujú požiadavku učiteľov a profesných organizácií zvýšiť platy učiteľov. Uviedol tiež, že budúci rok bude v porovnaní s týmto o skoro 1 500 učiteľov menej a bude ich tak nedostatok a do roku 2025 bude chýbať takmer 8 000 učiteľov. Dôvodom, prečo sa mladí ľudia nezamestnávajú v školstve, sú aj platy, ktoré sú výrazným motivátorom. Dodal, že na diskusiách o platoch učiteľov s Ministerstvom financií SR navrhovali päť percent celoplošne a šesť percent v rámci individuálnych motivačných príspevkov. Zároveň podotkol, že diskusie stále prebiehajú. „Vieme dať vyššie platy vtedy, ak tie financie dostaneme z ministerstva financií,“ uzavrel s tým, že v rámci preneseného výkonu poskytli 100 eurové príplatky a od septembra v rámci prepočtu na pedagogických a odborných zamestnancov vyčlenili 50 eur na každého jedného.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 18. novembra 2021
reklama:
reklama:
reklama: