Vitajte v Gibtowne - jedinom meste v USA, v ktorom žili ľudia s podivnými anomáliami

Zdieľať
Travel10.jpg

Podstatný kus americkej histórie tvoria cirkusy a prehliadky príšer, ale všetky už upadli do zabudnutia. Až na Gibtown na Floride, ktorý sa snaží udržať „príšernosti“ nažive.

Prvým zakladateľom bol obor s manželkou – polovičnou ženou. Trénovali exotické zvieratá, mali tri továrne na kolotoče, pivárne mali špeciálne stoličky pre tučné ženy a obrovských mužov. Aspoň tak si to pamätá Ward Hall, kráľ zábavy. V zlatých rokoch amerických cirkusov všetky cesty viedli do Gibtownu. A keď v roku 1967 prišiel Ward, bolo tu už vyše 100 rôznych ľudských kuriozít. Bolo to bezpečné útočisko, preč od všetkých zvedavých očí.

„Príšery“ patrili do troch skupín:

„vlastnoruční“- ako napríklad potetovaná lady

„pracujúci umelci“- hltač mečov, vrhač nožov

„narodení“- siamské dvojičky

Posledná skupina bola najobľúbenejšia a najstrašidelnejšia. Bola tu Betty Lou Williams, ktorej malá sestra vyrastala z jej brucha. Diváci obdivovali opičiu ženu Priscillu, ktorá mala dva rady zubov a celé telo mala pokryté čiernou srsťou (flirtovala s Krokodílím chlapcom, ktorý mal na tele šupiny). Tiež tu bol Krabí muž s dvoma prstami na každej ruke.

Ward Hall ako manažér pracoval so všetkými. Kde spoločnosť videla divnosť, neschopnosť, Ward videl obchodnú príležitosť a hviezdny potenciál. Ward si zarábal na živobytie predávaním neobyčajného a bizarného po celej Amerike: dvojhlavé zvieratá, Indiáni zápasiaci s aligátormi, opice v pretekárskych autíčkach, muž „dojaci“ hada bez rúk a hlavne ľudské monštrá.

1freak.jpg
https://mbracedefreak.files.wordpress.com/2013/02/1freak.jpg Foto: mbracedefreak.files.wordpress.com

Dnes sú tieto nevšedné výstavy nezvyčajných tiel v mnohých krajinách ilegálne, niekde sú povolené len kvôli výskumným a náučným účelom. Pritom mnoho z Wardových účinkujúcich sa objavilo vo filme Freaks Todda Browninga.

Ward premenil smolu na fascináciu, nešťastné udalosti na superschopnosť. Dick Brisbane mal chodidlá, ktoré mu vyrastali priamo z bokov a kvôli kolísavej chôdzi získal prezývku Tučniak. Stanley Barent sa narodil s kýpťami miesto rúk a stal sa z neho Tulení muž.

Alandevtomaini.jpg

Ward hovorí, že títo ľudia neboli hendikepovaní, aspoň oni to tak nebrali a príkladom je Louise Capps Hillová, bezruké dievča, ktoré šoférovalo traktor, dojilo kravy, hralo na gitare a malo vlastné deti. V súčasnosti Gibtown vyzerá ako hociktoré iné americké mesto. „Príšery“ sú preč. Podľa Warda ich zruinovali ľudia – doktori a veda.

Deformity ľudského tela sa dnes už dajú zistiť v maternici a tehotenstvo je prerušené. Keď sa aj narodí pár „príšer“, ako siamské dvojčatá, nič nie je pre lekára hodnotnejšie, ako pripísať si na konto ich rozdelenie. Dnes už nikto nezaplatí, aby videl tučných ľudí (keďže taká je veľká časť americkej populácie).

Ward dnes pracuje už „len“ s hltačom mečov či gorilou ženou. Jedinou „príšerou“ je muž, ktorý vie vyvrátiť oči von z tváre. Keď chcú návštevníci vidieť viac „príšer“, Ward ich pošle na cintorín, kde môžete nájsť aj celú „Krabiu rodinu“, ale len ak poznajú ich reálne mená.

Podľa mnohých je šťastie, že takéto „strašidelné šou“ už nekrižujú Ameriku, iní by si radi pozreli takúto žijúcu zbierku kuriozít. A čo vy?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom