10 najbizarnejších zdravotných porúch!

Zdieľať
tit choroby

Stomoví muži, zombíci a vlkolaci – nie, nehovoríme o nejakom horore, ale skutočných ochoreniach skutočných ľudí!

1. „Choroba skamenelých ľudí“ – ide o vzácne genetické ochorenie, ktoré postihuje spojivové tkanivo. Postihnutí majú vrodenú deformáciu palcov na nohách a opúchajú im mäkké tkanivá. Mutácie či rôzne úrazy môžu spôsobiť, že u chorých dôjde k trvaému stuhnutiu kĺbov. Na svete existuje viac ako 700 potvrdených prípadov tejto choroby a ochorenie, ktoré sa odborne nazýva fibrodysplasia ossificans progressiva, postihuje jedného človeka z 2 miliónov. Ochorenie vo vyššom štádiu spôsobuje, že tkanivá chorých sa menia na tvrdé kosti.

Fibrodysplasia_ossificans_progressiva
Foto: wikipedia.com Foto: www.imgur.com

2. Cotardov syndróm – tejto chorobe sa hovorí aj „syndróm chodiacej mŕtvoly“ a ide o veľmi vzácnu duševnú chorobu. Pacienti si myslia, že sú mŕtvi alebo že im v tele neprúdi krv, prípadne sú presvedčení o tom, že nemajú v tele vnútorné orgány. Nereagujú na žiadne racionálne vysvetlenia o tom, že sú skutočne živí a občas tento syndróm zahŕňa aj halucinácie o nesmrteľnosti.

2596483147_58d6bae3b1_z
Daniel Hollister z flickr Foto: www.imgur.com

3. Alergia na chlad – áno, aj na zimu môže byť človek alergický. Človeku, ktorý trpí takouto alergiou, sa pri kontakte s chladom objaví na tele vyrážka alebo opúchanie miest na tele, ktoré nie sú pred chladom chránené oblečením. Alergia na chlad sa môže prejaviť aj v lete pri kúpaní v studenej vode či po konzumácii zmrzliny.

3134840025_709431934b_z
Liz West z flickr Foto: www.imgur.com

4. Epidermodysplasia verruciformis, „syndróm stromového muža“ – ide o vzácne genetické ochorenie, ktorým kože reaguje na HPV vírus 5 a 8 tým, že sa na nej objavia obrovské bradavice a stvrdnuté výrastky. Na túto chorobu však zatiaľ stále nie je žiaden liek.

5. Xeroderma pigmentosum, „upírí syndróm“ – ide o genetické ochorenie, ktoré sa prejavuje zvýšenou citlivosťou na UV žiarenie. Po vystavení pokožky slnečným lúčom dochádza k vzniku začervených miest a tie po zahojení zostávajú tmavé. Potom sa pokožka ošupuje a môže sa stať, že sa na nej vytvoria zhubné nádory.

1139229140_b4b2743173_z
Foto: mrhayata z flickr Foto: www.imgur.com

6. Elefantiáza – ide o ochorenie lymfatického systému, ktoré spôsobujú parazity. Následne dochádzka k hromadeniu tekutín a veľkým opuchom.

2778292954_197438d736_z
Foto: Yasser z flickr Foto: www.imgur.com

7. Nadmerné ochlpenie, „ľudský vlkolak“ – toto ochorenie spôsobuje, že postihnutý má ochlpenie napríklad aj na celej tvári. To je tiež dôvodom toho, že sa táto choroba začala nazývať aj syndróm vlkolaka. Ide o ochorenie, ktoré je spôsobené genetickou poruchou a jediným spôsobom na boj s touto chorobou je odstraňovanie nadmerného ochlpenia rôznymi spôsobmi. Samozrejme, ide len o dočasné riešenie, chlpy totiž vždy dorastú…

https://www.youtube.com/watch?v=CMljbZTLy4k

8. Alergia na vodu – touto nezvyčajnou alergiou trpí 1 človek z 23 miliónov. Chorý je citlivý na ióny v nedestilovanej vode a pri kontakte s vodou sa mu na tele objavia bolestivé či svrbiace vyrážky.

3842161463_dee47fbdd0_z
Andrea z flickr Foto: www.imgur.com

9. „Syndróm mimozemskej ruky“ – pre ľudí, ktorí trpia touto chorobou platí, že pravá ruka nevie, čo robí tá ľavá. Znamená to, že jedna ruka sa správa akoby nezávisle od celého tela a vyzerá to tak, ako by si sama robila, čo chce.

10. „Syndróm cuzieho prízvuku“ – niektorí ľudia trpia vzácnym syndrómom, ktorý spôsobuje, že nekontrolovateľne hovoria s prízvukom nejakého cudzieho jazyka bez toho, aby predtým žili v cudzine. K takejto poruche zvyčajne dochádza po ťažkom úraze mozgu. Človek nielenže zmení tón hlasi, ale aj to, na ktoré miesta kladie počas rozprávania jazyk. Táto porucha sa dá odstrániť jedine terapiou, počas ktorej sa postihnutý naučí znovu rozprávať tak, ako pred úrazom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom