Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ústavný súd pozastavil jedno ustanovenia Zákonníka práce! Na TOTO už zamestnávateľ nemá právo!

Deje_sa_.jpg
Foto: Grafika NAJKY.sk
reklama:
reklama:

KOŠICE 15. decembra (SITA) – Ústavný súd SR na dnešnom neverejnom zasadnutí pléna pozastavil účinnosť ustanovenia Zákonníka práce, ktoré by dovoľovalo zamestnávateľom prepustiť zamestnancov po dovŕšení 65 rokov veku, pokiaľ majú nárok na starobný dôchodok. Toto ustanovenie pracovného kódexu sa malo uplatňovať od 1. januára budúceho roka. Informovala o tom hovorkyňa Ústavného súdu SR Martina Ferencová.

„Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu SR o pozastavení účinnosti predmetného ustanovenia a počkáme si na konečné rozhodnutie,“ reagovala pre agentúru SITA hovorkyňa rezortu práce a sociálnych vecí Eva Rovenská.

Návrh na Ústavný súd SR podala v júni tohto roka skupina poslancov strany Smer-sociálna demokracia, keďže toto opatrenie považovali za diskriminačné. Poslanec Národnej rady SR za stranu SaS Marián Viskupič ako predkladateľ pozmeňovacieho návrhu uviedol, že cieľom tohto kroku bolo zabezpečiť generačnú výmenu a podporu zamestnanosti.

„Odôvodnenosť opatrenia je daná snahou o podporu celkovej zamestnanosti na Slovensku, ako aj snahou o medzigeneračnú výmenu zamestnancov na pracovisku, ktorá bola v predchádzajúcich rokoch narušená etapovitým posúvaním dôchodkového veku a zotrvávaním zamestnancov starších ako 65 rokov v pracovnoprávnom pomere u zamestnávateľa,“ uviedol v pléne parlamentu vo februári tohto roka poslanec Viskupič. Upozornil na to, že zvolená veková hranica nie je naviazaná na všeobecnú zákonnú úpravu vzniku nároku na priznanie starobnej penzie, ale je zvolená vyššia hranica.

Zamestnanec, s ktorým jeho zamestnávateľ skončí pracovný pomer pre jeho vek, má mať nárok na odstupné. Od júna 2017 je dosiahnutie veku 65 rokov jedným z dôvodov skončenia štátnozamestnaneckého pomeru. Podobný systém sa tak má zaviesť aj pre pracovnoprávne vzťahy upravené Zákonníkom práce.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 15. decembra 2021
reklama:
reklama:
reklama: