Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Už neveríme? Sčítanie obyvateľov ukázalo vysoký pokles veriacich

pixabay.com
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 20. januára (SITA) – Najviac, až 55,8 percenta obyvateľov (3,04 milióna), si uviedlo rímskokatolícke náboženské vyznanie. Druhou najpočetnejšou skupinou je skupina bez náboženského vyznania, a to takmer 1,3 milióna obyvateľov, čo predstavuje 23,8 percenta, Vyplýva to z minuloročného sčítania obyvateľov, ktoré dnes prezentoval Štatistický úrad SR (ŠÚ SR).

Z hľadiska početnosti náboženského vyznania nasleduje evanjelické – 5,3 percenta (287-tisíc) obyvateľov a gréckokatolícke – 4 percentá (218-tisíc). „Rímskokatolícka cirkev zaznamenala najvyšší pokles o 6 percentuálnych bodov, v absolútnom vyjadrení je to 308 766 obyvateľov. Pokles bol zaznamenaný aj u iných tradičných cirkví,“ uviedla na tlačovej besede ŠÚ SR Ľudmila Ivančíková, odborná garantka sčítania.

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) v reakcii na to poďakovala všetkým, ktorí sa pri sčítaní prihlásili k svojmu vierovyznaniu. „Veriaci týmto spôsobom vyjadrujú svoju prítomnosť v spoločnosti, ktorú utvárajú v duchu hodnôt svojho vyznania. Práve náboženská viera mnohých motivuje, aby obetavo pôsobili v oblasti charity, zdravotníctva, školstva a v ďalších priestoroch,“ uviedol predseda KBS, arcibiskup Stanislav Zvolenský. Výsledky sčítania vníma aj v kontexte okolností, ktoré ho sprevádzali, teda v čase pandemickej situácie a elektronického spôsobu získavania údajov.

Najvyšší predstaviteľ Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak, vníma výsledky sčítania pozitívne. Vladyka zároveň pri tejto príležitosti vyjadril vďaku všetkým veriacim, ktorí sa počas minuloročného sčítania obyvateľov, domov a bytov, prihlásili ku gréckokatolíckemu vierovyznaniu. Poďakoval sa tiež všetkým veriacim, ktorí sa nehanbili priznať k svojej viere, a to aj napriek rôznym sekularizačným tlakom. „Výsledky sčítania obyvateľov vnímam veľmi pozitívne. Je to dôkaz toho, že naša cirkev je živá, hoci sa ako každá iná borí s rôznymi problémami. Sčítanie sa uskutočnilo v pandemickej dobe, ktorá významne poznačila pastoráciu, ale aj napriek tomu počet gréckokatolíckych veriacich v porovnaní s rokom 2011 narástol o viac ako päť percent,“ skonštatoval Babjak.

Podľa Zboru biskupov Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) nepredstavuje na Slovensku pokles o 0,5 percentuálneho bodu relatívne veľký úbytok. V tlačovej správe to uviedla tlačová tajomníčka zboru Jana Nunvářová. „Teší nás, že sa výrazne spomalil pokles počtu členov pri predchádzajúcom sčítaní. Zároveň treba jednoznačne skonštatovať, že za posledných desať rokov sme stratili 29 343 evanjelikov. Tento stav nemôže tešiť nikoho z nás a je pre nás veľkou misijnou a pastorálnou výzvou,“ uviedli biskupi. Ako ďalej povedali, aj vzhľadom na neustále stúpajúce počty obyvateľov bez vyznania, situáciu vnímajú ako vážnu. „Je to impulz spojiť sily všetkých členov ECAV, k vydávaniu dobrého svedectva viery a viesť všetky generácie k evanjelickému kresťanskému životu,“ doplnili.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 20. januára 2022
reklama:
reklama:
reklama: