V našom hlavnom meste sa nachádza viacero zaujímavých kostolov

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 02 11 oa14.06.20.jpg

Hlavné mesto Slovenska, Bratislava, sa môže okrem iného pochváliť aj viacerými zaujímavými stavbami kostolov, ktoré patria k jej najväčším symbolom. Ktorý z nich je váš obľúbený?

Dóm sv. Martina

Dóm sv. Martina je najvýznamnejším, najstarším a najväčším kostolom v Bratislave. Prekvapujúco však nie je najväčším kostolom na Slovensku. Prvenstvo patrí Dómu sv. Alžbety v Košiciach. Vedeli ste o tom?

Najslávnejším obdobím v dejinách Dómu sv. Martina boli korunovácie uhorských panovníkov. Išlo o obdobie 300 rokov, v rozmedzí 1563-1830. V tomto čase bol Dóm korunovačným chrámom uhorského kráľovstva.

Modrý kostolík

Modrý kostolík je secesnou sakrálnou stavbou, ktorá sa nachádza v bratislavskom Starom Meste. Tento kostol je zasvätený Alžbete Uhorskej, dcére Ondreja II., ktorá bola sväticou pochádzajúcou práve z Bratislavy.

Kostolík bol postavený medzi rokmi 1909 až 1913, podľa projektu budapeštianskeho secesného architekta Ödöna Lechnera. Pomenovanie Modrý kostolík získal vďaka svojmu vzhľadu.

Kostol sv. Jána z Mathy

Kostol je barokovou sakrálnou stavbou nachádzajúcou sa na severnom okraji historického jadra Bratislavy. patrí k tým najvýznamnejším architektonickým pamiatkam uvedeného slohového obdobia v meste.

Tento kostol je však známejší pod označením Trinitári. Išlo o jedno z najstarších európskych rehoľných spoločenstiev, ktorého členovia pôsobili aj v Bratislave.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom