Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

V parlamente sa hlasovalo za odvolanie Mikulca! Ustál minister vnútra opozičné snahu o zosadenie?

Deje_sa_.jpg
Foto: Grafika NAJKY.sk
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 23. februára (SITA) – Parlament neodvolal Romana Mikulca (OĽaNO) z funkcie ministra vnútra. Za jeho odchod z vlády hlasovalo 50 poslancov zo 126 prítomných. Spolu s opozíciou hlasovali za odvolanie aj poslanci Sme rodina Peter Pčolinský a Adriana Pčolinská. Ide o brata a manželku niekdajšieho riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského. Na zosadenie ministra bolo potrebných aspoň 76 hlasov poslancov zo 150-členného parlamentu.

Strana Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) medzi dôvody na odvolanie zaradila podozrenie z korupcie, zneužívanie právomoci verejného činiteľa a nezvládnutie riadenia rezortu so závažnými dôsledkami na základné práva a slobody fyzických osôb a ohrozenie pilierov právneho štátu.

Poslanci Smeru-SD počas rozpravy, ktorá trvala od piatka 18. februára, čítali prepisy legálnych nahrávok skupiny elitných vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Nahrávky majú podľa opozície svedčiť o manipulácii vyšetrovaní. Smer-SD sa opieral o uznesenie Generálnej prokuratúry SR zo 4. februára tohto roka, ktorým boli skupine vyšetrovateľov NAKA zamietnuté ich sťažnosti proti obvineniu, ktoré voči nim vzniesol Úrad inšpekčnej služby (ÚIS) rezortu vnútra.

Minister Mikulec počas prvého dňa rozpravy v piatok 18. februára odmietol tvrdenia opozície o manipulovaní vyšetrovania a o tom, že by sa tak dialo s jeho vedomím. Poukázal na to, že príslušníkom policajnej inšpekcie nikto nekládol prekážky pri ich práci a že nevyprodukovali „ani jeden dôkaz“ o manipulovaní vyšetrovania.

Návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze o odvolaní ministra podpísali poslanci Smeru-SD, nezaradení poslanci z Hlasu-sociálnej demokracie (Hlas-SD) a skupina poslancov okolo Tomáša Tarabu. Opozícia sa usilovala Mikulcovi vysloviť nedôveru aj minulý rok v júni a potom v septembri. Hlasovania v parlamente politicky prežil.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 23. februára 2022
reklama:
reklama:
reklama: