Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

V Rakúsku zomrela po očkovaní zdravotná sestra († 49): Krajina sťahuje dve šarže tejto očkovacej látky

1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com
reklama:
reklama:

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

Spolková krajina Dolné Rakúsko plánuje vakcínu proti koronavírusu používať naďalej aj po tragickom incidente, kedy po podaní vakcíny od tejto spoločnosti zomrela zdravotná sestra …

Informovala o tom v nedeľu agentúra APA. Spolkový úrad pre bezpečnosť v zdravotníctve (BASG) však z obehu stiahol výrobnú šaržu vakcíny od AstraZeneca č. ABV 5300, ktorú dostala aj 49-ročná zdravotná sestra pracujúca na klinike v meste Zwettl.

Ako v sobotu napísali rakúske médiá, žena zomrela desať dní po podaní vakcíny. Presnú príčinu úmrtia však určí až pitva, ktorú vykonajú vo Všeobecnej nemocnici (AKH) vo Viedni. BASG ani AKH však zatiaľ nezistili, že by úmrtia ženy priamo súviselo s očkovaním proti koronavírusu.

Po očkovaní skončila v nemocnici s pľúcnou embóliou i 35-ročná kolegyňa zosnulej zdravotné sestry. Jej stav sa však medzitým zlepšil a je na ceste k uzdraveniu, uviedol BASG. Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ na otázku APA, koľko dávok vakcíny uvedenej šarže bolo doteraz v Rakúsku použitých, nereagovalo.

„Naďalej sa riadime (odporúčaniami) Agentúry pre zdravie a bezpečnosť potravín (AGES),“ povedal v nedeľu Stefan Spielbichler z dolnorakúskej záchrannej služby (144 Notruf Niederösterreich). Dodal, že na využívanie vakcíny od firmy AstraZeneca sa zatiaľ nič nezmenilo.

Potenciálne nebezpečná časť výrobenej šarže vakcíny bola distribuovaná aj do Korutánska. V meste Klagenfurt tak následne zrušili všetky nedeľné očkovacie termíny pre učiteľov či zdravotníkov, ktorí mali dostať dávku práve z uvedenej šarže, uviedol denník Kurier. Podľa plánu mali naočkovať približne 3000 ľudí.

Gert Kurath, hovorca krízového štábu pre boj proti koronavírus v Korutánsku, uviedol, že išlo o preventívne opatrenia rezortu zdravotníctva. Dodal, že v tejto spolkovej krajine žiadne problémy s vakcínou od AstraZeneca nezaznamenali.

Rakúsko v piatok oznámilo, že vakcínu proti koronavírus od spoločnosti AstraZeneca odporučí aj pre osoby nad 65 rokov. Odvolalo sa na nové štúdie, ktoré ukazujú účinnosť tejto vakcíny aj v prípade starších ľudí.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor frenkyDátum 10. marca 2021
reklama:
reklama:
reklama: