V Rusku končí Instagram, influencerka sa zrútila. "Je to zmysel môjho života"

Zdieľať
influencerka
influencerka youtube.com

Rusko na žiadosť štátneho cenzúrneho úradu od pondelka 14. marca vypne sociálnu sieť Instagram s odôvodnením, že sa na sieti šíria výzvy na násilie proti ruským občanom. Je možné, že oveľa väčšie obavy má Rusko zo šírenia záberov a informácií z Ukrajiny. V aktuálnom období si už takmer nikto nedokáže predstaviť život bez internetu, pričom sociálne siete zohrávajú v životoch nezanedbateľného množstva ľudí zásadnú úlohu. Zatiaľ čo niektorí ich využívajú na komunikáciu so vzdialenými príbuznými či priateľmi, pre iných znamenajú životný štýl, či dokonca zdroj príjmov. Tak či onak, ruskí influenceri začali prepadať panike.

Nie z vojny, ale z toho, že prídu o kšeft. Ilustruje to video nariekajúcej influencerky. „Myslíte si, že byť instagramová blogerka je pre mňa iba zdroj príjmov. Ale pre mňa je to zmysel života, moja duša, niečo, s čím sa budím a zaspávam, už zas*aných päť rokov v kuse“ narieka cez slzy dievča.

Mnohí jej krajania vďaka naplno rozbehnutej propagande neveria tomu, že u ich susedov zúri vojna, ktorú Ukrajina nevyprovokovala, že umierajú tisíce ľudí a milióny utekajú s kufrom na osobu a deťmi v náručí či po boku v snahe zachrániť si holý život. Obmedzenie Instagramu začalo platiť od polnoci 14. marca (13. marca o 22:00 SEČ). Cenzori z Roskomnadzoru vo vyhlásení uviedli, že chcú dať používateľom sociálnej siete čas presunúť svoje fotografie a videá na iné platformy a upozorniť svoje kontakty a sledujúcich.

Platformy s obmedzeným prístupom sa v Rusku zvyčajne stávajú z veľkej časti nedostupnými. Instagram je veľmi populárny medzi ruskou mládežou, pre mnoho ruských malých a stredných podnikov aj umelcov či remeselníkov sa navyše stal kľúčovým nástrojom pre internetový predaj, napísala agentúra AFP. Ruská prokuratúra na obmedzenie prístupu na Instagram vyzvala po správe agentúry Reuters, podľa ktorej spoločnosť Meta umožní používateľom v niektorých krajinách vyzývať k násiliu proti ruským vojakom v súvislosti s inváziou na Ukrajinu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom