Vedci náhodou objavili superlátku, ktorá má zmeniť vývoj pandémie. Profesorka tvrdí, je to dar z nebies

Zdieľať
omikron

Čínski vedci z Univerzity Fu-tan v Šanghaji sa domnievajú, že objavili syntetickú látku, ktorá môže byť účinná proti variante omikron.

Protilátka bola vraj syntetizovaná náhodne. Podľa šéfky vedeckého tímu dokážu tieto zistenia zmeniť vývoj a priebeh pandémie.

Variant omikron vyvolal po objavení sa v novembri 2021 množstvo problémov zdravotníkom na celom svete. Účinne totiž odoláva vakcínam a napriek epidemickým opatreniam sa šíri obrovským tempom. V rade správ, ktoré rekapitulujú alarmujúce počty infikovaných, prichádzajú vedci z univerzity v Šanghaji s informáciou, že objavili protilátku, ktorá by dokázala šírenie tohto variantu zastaviť. Podľa šéfky vedeckého tímu profesorky Huang Jingheovej by tento objav posunul ľudí v boji s pandémiou o krok vpred.

Profesorka uviedla, že látku syntetizovala náhodne z dvoch rôznych prirodzených protilátok produkovaných ľudským imunitným systémom, ktorý zareagoval na prítomnosť SARS-CoV-2. Vo svojich individuálnych formách mali obe prirodzené protilátky malú šancu zastaviť omikron. V novej forme bola umelá látka schopná prelomiť obranu vírusu pohybmi, ktoré Jingheová prirovnala k postavičkám z videohier „Street Fighter“. Podľa jej slov „môže byť omikron neutralizovaný iba hŕstkou protilátok na celej planéte“. Teraz má pocit, že bola zasiahnutá Božou milosťou a objav označila za dar z nebies.

Vysvetlila, že sa nesnažila vyvinúť protilátku anti-omikron a skúmala inú infekčnú chorobu. Keď sa neskôr objavila účinnosť protilátky, rozhodla sa otestovať ju aj na omikrone. Autori článku uvádzajú, že ich protilátka je účinná aj proti iným variantom SARS-CoV-2 a tiež proti SARS-CoV-1. Teoreticky by mala pomôcť v boji aj proti budúcim variantom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom