Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vedci vyvinuli neviditeľný plášť podobný tomu, aký mal aj sám Harry Potter

Sni mka obrazovky 2018 07 05 oa10.21.15.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Aj vy ste pri sledovaní príbehov o mladom čarodejníkovi Harrym Potterovi snívali o tom, že by ste sa prechádzali po svete v jeho neviditeľnom plášti? Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou a vedci takýto plášť vyvinuli.

Ako tento plášť vznikol?

Vedcom sa podarilo vyvinúť zariadenie, ktoré spôsobuje úplné zmiznutie pevných predmetov. Tento plášť funguje zmenou svetelných vĺn prechádzajúcich objektom. Kanadský vedúci výskumník José Azaña povedal: „Naša práca predstavuje prelom v  maskovaní.”

Ľudské oko vidí svetlo, ktoré odráža predmety. Ale v novom prístupe sa vedci z optiky pozerali na zmenu svetelných vĺn prechádzajúcich objektom. Na plášti sa táto farba zmení na inú farbu, ako je modrá, keď prechádza cez zelený predmet. Farba sa potom vráti na zelenú na druhej strane, takže pohľad nie je skreslený pre naše oči.

Tým sa prekonáva problém, ktorým čelia súčasné maskovacie zariadenia, ktoré odrážajú svetlo okolo objektov a spôsobujú viditeľný lesk. Iné modely pracujú správne iba vtedy, keď je objekt osvetlený iba jednou farbou svetla. Ale biele svetlo sa skladá z niekoľkých farieb.

Táto technológia by sa mohla čoskoro začať používať na to, aby sa objekty stali neviditeľnými z každého smeru.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 7. júla 2018Zdroj www.thesun.co.uk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: