Veľký trapas sponzora majstrovstiev, cyklista bez rúk dostal za víťazstvo hodinky

Zdieľať
Ricardo Ten
Ricardo Ten SITA/Thomas Lovelock for OIS via AP

Španielskemu paralympijskému cyklistovi Ricardovi Ten sa podaril na majstrovstvách sveta v Glasgowe vynikajúci úspech. Získal v poradí už tretí svetový titul v para cyklistike, za ktorý ho sponozor odmenil značkovými hodinkami. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby nebol hendikepovaný športovec bez oboch horných končatín. Ani tento mega trapas však podľa záberov Ricarda neznechutil a s úsmevom zapózoval fotografom.

Ricardo podľa vlastných športoval od malička a nezastavila ho ani nešťastná nehoda v detstve. „Keď som bol malý, dotkol som sa vysokonapäťového elektrického vedenia a skoro som sa zabil. Museli mi amputovať obe ruky a ľavú nohu. Na 75 percentách môjho tela som mal popáleniny tretieho stupňa,“ uviedol pre web Cyclingweekly.

Húževnatý Španiel sa však nevzdal a napriek nepriazni osudu sa stal niekoľkonásobným majstrom sveta a olympijským víťazom. Predtým ako začal súťažiť v cyklistike, bol Ricardo Ten držiteľom troch zlatých medailí na paralympijských hrách v plávaní. Okrem toho získal tri tituly majstra sveta v para plávaní.

Po olympiáde v Riu v roku 2016 presedlal na cyklistiku, v ktorej teraz získal svoj tretí svetový titul. Jeho ďalším cieľom je paralympiáda 2024 v Paríži.