Vianočné zvyky vo svete. Pavučina pre šťastie, kohút na polnočnú omšu alebo vianočné večere v KFC

Zdieľať
Vianoce

K Vianociam patrí množstvo zvykov a tradícií. A to nielen na Slovensku, ale aj v ďalších krajinách sveta. Vianočné zvyky sú pritom unikátne pre každú krajinu, v ktorej sa tento významný kresťanský sviatok oslavuje. Viete napríklad, prečo v Bolívii na polnočnú omšu nesmie chýbať kohút alebo prečo obyvatelia Ukrajiny hľadajú na Štedrý deň vo svojom dome pavučiny?

Ukrajina. Kto na Štedrý deň nájde pavučinu, bude mať šťastie

Ľudia na Ukrajine veria, že ak na Štedrý deň nájdu pavučinu, prinesie im to v budúcom roku šťastie a prosperitu. Možno vás prekvapí, že Ukrajinci zdobia svoje vianočné stromčeky aj umelým pavúkom a pavučinou. Zo slamy si tiež vyrábajú nádhernú závesnú dekoráciu zvanú pavuk (pavúk), ktorú zavesujú do centrálnej časti svojho domu. Táto vianočná ozdoba zo slamy funguje aj ako amulet, ktorý chráni dom pred neviditeľným zlom a negatívnou energiou.

Táto vianočná tradícia vychádza z príbehu o chudobnej vdove, ktorá si nemohla dovoliť ozdobiť stromček pre svoje deti. Pavúky sa ale nad touto rodinou zľutovali a vianočný stromček im nádherne ozdobili utkanými pavučinami.

Bolívia. Na polnočnej omši nesmie chýbať kohút

V juhoamerickej Bolívii majú na Štedrý večer veľmi zvláštny zvyk, zvaný Misa del Gallo alebo Kohútia omša. Bolívijčania tradične prinášajú kohúty na polnočnú omšu, toto počínanie symbolizuje ich vieru, že kohút bol prvým zvieraťom, ktoré oznámilo narodenie Ježiša Krista.

Japonsko. Vianočná večera v KFC

V Japonsku patrí k Vianociam muž s bielym fúzom, nejde ale o Santa Clausa, ale o plukovníka Sandersa z KFC. Možno vám to príde zvláštne, ale americká reštaurácia rýchleho občerstvenia s vyprážaným kuraťom sa pre Japoncov stala obľúbeným miestom vianočnej večere. Ako je to možné?

Táto zvláštna vianočná zvyklosť má korene v 70. rokoch 20. storočia, kedy manažér prvého KFC v Japonsku začal na Vianoce predávať párty vedierka vyprážaného kurčaťa. Rozhodol sa tak potom, čo vo svojej reštaurácii vypočul rozhovor cudzinca, ktorý sa sťažoval na to, že si nemá kde v Japonsku dať moriaka na Vianoce. Štatistiky z roku 2016 hovoria o tom, že počas vianočných sviatkov si tradičnú večeru v KFC nenechá ujsť viac ako 3,6 milióna japonských rodín.

Estónsko. Na prvom návštevníkovi, ktorý vojde do domu, záleží

V Estónsku sa na Vianoce viaže veľmi zaujímavá povera. Estónci veria, že prvý návštevník, ktorý im vstúpi do domu na Vianoce, rozhodne o šťastí celej domácnosti v budúcom roku. Zatiaľ čo tmavovlasí muži prinášajú šťastie, naopak ženy a svetlovlasí či ryšaví muži v podobe prvého vianočného návštevníka nosia smolu.

Austrália. Nočné koledy pri sviečkach

Vianoce sa v Austrálii oslavujú 25. decembra, kedy majú naši protinožci letné prázdniny. Veľa vianočných slávností sa preto v tejto krajine koná vonku. Najobľúbenejšie akcie sú rozhodne Carols by Candlelight alebo Koleda pri sviečkach. Ľudia sa spolu v noci spoločne stretnú, zapália si vonku sviečky a zaspievajú vianočné koledy. Najväčšie oslavy Carols by Candlelight sa tradične konajú v Melbourne a Sydney, a prenáša ich dokonca televízia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom