Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Viete, ktorá strana je na Slovensku najväčšie? Smer-SD to po rokoch nie je!

NR SR: Rokovanie 42. schôdze
Sprava: Predseda vlády SR Robert Fico a poslanec NR SR za O¼aNO Igor Matoviè poèas rokovania 42. schôdze Národnej rady SR o vyslovení nedôvery predsedovi vlády SR. Bratislava, 8. november 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubèo
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 5. januára (SITA) – Maďarská zjednotená strana Aliancia – Szövetség je zrejme najväčšou politickou stranou na Slovensku. Hovorkyňa Aliancie Klára Magdeme agentúru SITA informovala, že strana má 14 127 členov. S veľkou pravdepodobnosťou tak Aliancia predbehla doteraz dominantný Smer – sociálna demokracia (Smer-SD). Údaje o jeho členoch nateraz nie sú známe, avšak za rok 2020 vykázal vo výročnej správe o činnosti 13 284 členov. Presný údaj o členstve za rok 2021 bude podľa hovorcu Smeru-SD Jána Mažgúta známy po predložení novej výročnej správy na jar v tomto roku.

Aliancia vznikla vlani, v októbri mala prvý snem. Vytvorili ju spojením tri politické subjekty Strana maďarskej komunity (SMK), Most-Híd a Spolupatričnosť. V roku 2020 SMK evidovala takmer 9-tisíc a Most-Híd vyše 5 500 členov.

Najpopulárnejšia strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) podľa jej hovorkyne Patrície Medveď Macíkovej evidovala vlani celkovo 1 521 členov, z toho 74 zakladajúcich bolo prijatých ešte v roku 2020. V roku 2021 požiadalo o vystúpenie z Hlasu-SD 19 ľudí.

Vládna strana Sloboda a Solidarita (SaS) má podľa jej hovorcu Ondreja Šprláka 249 členov. V roku 2021 bolo prijatých 32 členov a 10 členov stranu opustilo. Zvyšné vládne strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme rodina a Za ľudí na otázky o členskej základni za rok 2021 nereagovali.

Mimoparlamentné Progresívne Slovensko malo podľa hovorcu Radovana Cholevu vlani k 13. decembru 652 členov a členiek, pribudlo 86 a na vlastnú žiadosť odišlo 45 členov a členiek. Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko povedal, že majú 2 450 platiacich členov. Podľa neho SNS má aj niekoľko desiatok žiadostí o členstvo. Hnutie Republika informovalo, že eviduje cez 600 členov a takmer denne prichádzajú nové žiadosti o členstvo. „Odišlo zopár ľudí zo zdravotných dôvodov alebo z tlakov v zamestnaní. Je to približne päť ľudí,“ informovalo hnutie.

Strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko a Kresťanskodemokratické hnutie uviedli, že údaje o svojich členoch zverejnia vo výročnej správe za rok 2021. Tie by mali byť známe niekedy na jar.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 5. januára 2022
reklama:
reklama:
reklama: