Vlaky budú zadarmo pre deti, žiakov, študentov a dôchodcov!

Zdieľať
KOŠICE: Motorový vlak ¼ubka
Po takmer tridsiatich rokoch sa opä roztoèili kolesá historického motorového vlaku s oznaèením M 131. 1538. Postarali sa o to železnièní nadšenci združení v Klube historických koľajových vozidiel z Košíc, ktorí ho previezli z opravovní do košického rušòového depa a pomenovali ¼ubka. Košice, 10. apríl 2013. Foto: SITA/OZ Detská železnica Košice

Vláda schválila návrh na realizáciu opatrení finančného, ekonomického a sociálneho balíčka v železničnej osobnej doprave. Vo vnútroštátnej železničnej osobnej doprave budú od 17. novembra cestovať bezplatne deti do 15 rokov, žiaci a študenti denného štúdia do 26 rokov, ako aj osoby, ktoré dovŕšili 62 rokov a všetci poberatelia dôchodkov podľa zákona o sociálnom poistení.

Nárok na bezplatné cestovanie vo vnútroštátnej železničnej osobnej doprave budú mať od 17. novembra deti do 15 rokov, žiaci a študenti denného štúdia do 26 rokov, ako aj osoby, ktoré dovŕšili 62 rokov a všetci poberatelia dôchodkov podľa zákona o sociálnom poistení. Vyplýva to z návrhu na realizáciu opatrení finančného, ekonomického a sociálneho balíčka v železničnej osobnej doprave, ktorý dnes schválila vláda na návrh ministra dopravy Jána Počiatka. Ide o jedno z pätnástich opatrení sociálno-ekonomického balíčka na zlepšenie životnej úrovne obyvateľov.

Vybrané skupiny ľudí budú môcť cestovať vlakmi zadarmo vo vozňoch 2. triedy. Ide o vlaky, ktoré objednáva ministerstvo dopravy na základe zmlúv o dopravných službách vo verejnom záujme. Ministerstvo má v súčasnosti takéto zmluvy so štátnou Železničnou spoločnosťou Slovensko, a.s. (ZSSK) a súkromným dopravcom RegioJet (len na prepravu na trati Bratislava – Komárno). Opatrenie sa nevzťahuje na IC a iné vlaky, ktoré dopravcovia prevádzkujú na vlastné náklady bez podpory štátu. Minister Počiatek má zabezpečiť opatrenie na bezplatné cestovné vo vlakoch pre skupiny ľudí s účinnosťou od 17. novembra.

Vláda plánuje aj zvýšenie zľavy pre dochádzajúcich do práce vlakmi z 30 % na 50 %. Ministerstvo dopravy má z dôvodu spomínaných opatrení zvýšiť podporu železničnej osobnej doprave z doterajších 205 mil. eur na 218 mil. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom