Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vlna solidarity medzi Slovákmi je obrovská! Za prvý deň od vyhlásenia pomoci pre Ukrajinu sa vyzbierali tisíce, stovky ľudí ponúklo ubytovanie

Utecenci_ukrajina.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/AP
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 25. februára (SITA) – Za prvý deň od vyhlásenia pomoci pre Ukrajinu sa mimovládnej organizácii Človek v ohrození podarilo získať viac ako 200-tisíc eur. Manažérka komunikácie a PR Človek v ohrození Lenka Kačmárová pre agentúru SITA uviedla, že vlna solidarity medzi Slovákmi je obrovská. Priblížila, že ľudia im píšu s ponukami ubytovania, prevozu cez hranice ale aj materiálnou pomocou. Do dotazníka s dobrovoľníckou pomocou sa im za jeden deň prihlásilo viac ako 1 500 dobrovoľníkov, z nich vyše 500 ponúklo možnosť ubytovania. Kačmárová predpokladá, že prvá pomoc bude využitá už v nasledujúcich dňoch pre ľudí prichádzajúcich na územie Slovenska. Podotkla však, že následky vojny budú obrovské a pomáhať ľuďom chcú dlhodobo. Na mieste spolupracujú aj s ich sesterskou organizáciou Človek v tísni a v krajine majú viaceré miestne partnerské organizácie, s ktorými sú intenzívne v kontakte.

„Situácia na Ukrajine je momentálne, deň po rozpútaní vojnového konfliktu, mimoriadne neprehľadná. V tejto chvíli sme sa preto rozhodli sústrediť našu pomoc na Ukrajincov a Ukrajinky, ktorí opustili svoje domovy a prichádzajú na Slovensko. Sme pripravení poskytnúť im humanitárnu pomoc, zabezpečiť jedlo, vodu, lieky a psychosociálnu podporu,“ vysvetlila Kačmárová s tým, že situáciu pozorne sledujú a hneď, ako to bude možné, sú pripravení pomáhať aj priamo na mieste. Pripomenula, že na východe Ukrajiny takto pomáhajú najzraniteľnejším skupinám ľudí od roku 2014. V Doneckej a Luhanskej oblasti rekonštuovali triedy aj domy, opravovali zničené potrubia a zabezpečovali nepretržitý prístup k čistej vode pre nemocnice, školy a domovy pre seniorov. Tiež pomáhali deťom a rodičom spracovávať psychologické traumy z konfliktu. Dôchodcom na východe krajiny, ktorí si nemohli dovoliť zakúpiť palivo na kúrenie, nakúpili 53 ton drevených brikiet, teplé oblečenie a deky.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 25. februára 2022
reklama:
reklama:
reklama: