Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vojna s ministerkou: Drsná kritiky Lubyovej. Brúsi si Gröhling zuby na jej flek?

GRÖHLING: Rozhovor pre agentúru SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Poslanec Národnej rady SR, èlen Republikovej rady SaS a tímlíder SaS pre školstvo Branislav Gröhling. Bratislava, 2. júl 2019. Foto: SITA/SaS Foto: SITA/SaS
reklama:
reklama:

Pustil sa do nej a podrobil ju drsnej kritike. Reč je o poslancovi Národnej rady Branislavovi Gröhlingovi z opozičnej strany SaS. Ten totiž ostro skritizoval ministerku školstva Martinu Lubyovú. Práve školstvo je rezort, ktorý je poslancovou doménou. Brúsi si nebodaj zuby na flek po Lubyovej po budúcoročných parlamentných voľbách? A ako vníma slovnú prestrelku s ministerkou, ktorá prebrala rezort po škandále s eurofondami jej predchodcu Petra Plavčana?

Dôvodom ostrej výmeny názorov je nedostatok učiteľov a samozrejme ich nízke platy. „Pomalé dvíhanie platov učiteľov nestačí, o prácu v školstve je stále slabý záujem. Ministerstvo školstvo sa tvári, že v júni prijalo super zákon na zvýšenie platov učiteľov, v ktorom zvyšuje platy učiteľov o 9,5 percenta. Ak by to tak bolo, noví učitelia sa hrnú do práce. Opak je však pravdou. Tieto kozmetické úpravy ministerstva nemajú žiaden efekt, čoho dôkazom je aj spomínané množstvo neobsadených ponúk,“ povedal prednedávnom Gröhling. A reakcia rezortu školstva na seba nenechala dlho čakať. Okrem toho sa saskársky poslanec pustil aj do „obchodu“ s učebnicami. Podľa neho je potrebné trh s knižkami otvoriť, ministerstvo považuje jeho slová za dehonestáciu práce ministerky a podľa slov rezortu sa chce na tom iba zviditeľniť.

„Pán poslanec Gröhling opätovne zneužíva na svoje politické ciele tému, ktorú rezort školstva na čele s ministerkou Martinou Lubyovou intenzívne rieši, a takýmto spôsobom sa zviditeľňuje. Tému zvyšovania platov všetkých učiteľov bolo potrebné riešiť už v čase, keď bol ministrom školstva Eugen Jurzyca (2010 – 2012), nominant politickej strany SDKU – DS, vtedajší koaličný partner strany SaS, ktorú dnes reprezentuje a za ktorú sa vyjadruje pán poslanec Gröhling,“ povedala Lubyová. Ako berie tieto ostré slová Lubyovej Gröhling?

„Úlohou opozičných poslancov je dozerať na koalíciu a na jej konanie. Pokiaľ  v rezorte nefungujú základné veci, chýba učebníc a doplácajú na ne rodičia, chýba cez 60 % asistentov, ale napríklad sa nájde 30 miliónov na zvláštne pridelené stimuly, či eurofondový škandál za 300 miliónov ostane nedoriešený, ministerstvo školstva nemôže odo mňa čakať pochvalu. Myslím si, že tu je kritika oprávnená, tak ako bola pri vymýšľaní folkloristiky, rušení povinnej angličtiny, rušení IVP či iných nepremyslených krokoch. Avšak akceptujem, že ministerka má iný názor a som rád, že diskusiu držíme na odbornej a vecnej úrovni,“ povedal pre NAJKY poslanec.
Práve on má však v strane SaS pod sebou agendu školstva a v tomto smere sa pomerne často angažuje. Je teda na stole otázka, či by v prípade úspechu v budúcoročných voľbách uchádzal práve o tento post. „Nechcem sa zaradiť do radu ašpirantov na ministerské kreslo. Ministrom školstva bude nominant strany, ktorá dostane mandát od voličov. Verím, že to bude človek, ktorý slovenské školstvo postaví konečne na nohy a bude mať jasnú víziu. Bez ohľadu na politickú príslušnosť,“ povedal nám Gröhling. K Lubyovej pôsobeniu je poslanec naozaj kritický. Dokonca na otázku, čo pozitívne podľa neho vykonala počas svojho pôsobenia na poste ministerky, odpovedal jasne: „Neevidujem nič zásadné a konkrétne, čo by slovenské školstvo posunulo vpred.“
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Štefan ŠperkaDátum 22. augusta 2019
reklama:
reklama:
reklama: