Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vyhynuli pterosaury s ostatnými veľjaštermi? Svedectvá vravia opak!

Pterodaktyltitulna.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Boli to tie najväčšie tvory, ktoré kedy dokázali lietať. S rozpätím krídel až 12 metrov pterosaury vládli prehistorickej oblohe neuveriteľných 100 miliónov rokov, až kým nevyhynuli aj so všetkými ostatnými dinosaurami. Alebo sa mýlime?

V moderných časoch bolo zaznamenaných niekoľko pozorovaní tvora, ktorý sa podľa opisu svedkov až príliš podozrivo podobá na pterodaktyla či pterosaura. Taktiež existujú záhadné rytiny v skalách, ktoré akoby boli spôsobené týmto možno ešte stále žijúcim lietajúcim jašterom, ktorý údajne donedávna plachtil na oblohe juhozápadnej časti Spojených štátov amerických a ešte stále v malom množstve plachtí nad rôznymi kútmi sveta.

Čo je to pterosaurus?

Pterousary neboli dinosaury, ale odlišný druh lietajúcich jašterov („pterosaur“ znamená „okrídlený jašter“), medzi ktoré patrili pterodaktyly a pteranodony. Pterosaury sa po zemi pohybovali na dvoch malých tenkých nohách a prstoch, ktoré im vyrastali z obrovských blanitých krídel. Napriek ich vzhľadu neboli predkami vtákov a pravdepodobne sa živili rybami a hmyzom.

Https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/90/Arambourgiania.png
Foto: www.imgur.com

Súčasné svedectvá

Aj keď sa zdá, že neexistuje žiaden hmatateľný dôkaz toho, že pterosaury pred miliónmi rokov nevyhynuli, keďže neboli zachytené na žiadnych fotografiách a taktiež sa nenašli žiadne telá, stále sa objavovali svedectvá o videní týchto prehistorických jašterov. Mnohí si myslia, že príbehy o mýtických drakoch boli vytvorené na základe pterosaurov, ktorých ľudia kedysi videli lietať. Na nasledujúcich riadkoch sa dočítate o konkrétnych svedectvách, ktoré boli v minulosti zaznamenané.

Https://pxhere.com/id/photo/552285
Foto: www.imgur.com

Máj 1961, New York – Podnikateľ letel na svojom súkromnom lietadle ponad rieku Hudson, keď okolo neho údajne preletel obrovský tvor, ktorý vyzeral ako pterodaktyl.

Začiatok 60. rokov 20. st., Kalifornia – Pár, ktorý jazdil cez chránené územie Trinity National Forest nahlásil, že videl siluetu gigantického vtáka, ktorému odhadli rozpätie krídel na viac ako 4 metre. Neskôr povedali, že sa podobal na pterodaktyla.

Január 1976, Harlingen, Texas – Tínedžeri Jackie David a Tracey Lawson oznámili, že videli „vtáka“, ktorý sedel na zemi a bol vysoký aspoň 1,5 metra. Mal tmavú farbu, lysú hlavu a tvár gorily s ostrým 15 cm dlhým zobákom. Neskoršie vyšetrovanie ich rodičmi ukázalo, že mal tri prsty, ktoré boli dlhé až 20 cm.

Https://pxhere.com/id/photo/486009
Foto: www.imgur.com

Február 1976, San Antonio, Texas – Traja učitelia základnej školy údajne videli niečo, čo im preletelo ponad auto a pripomínalo to pterodaktyla s rozpätím krídel medzi 4,5 a 6 metrami. Jeden z učiteľov povedal, že to plachtilo vo vzduchu na obrovských a kostnatých krídlach ako netopier.

V ten istý rok farmára z Raymondville v noci prebudil hlasný zvuk nad jeho domom, ktorý pripomínal mávanie obrovskými krídlami. Keď ráno vyšiel z domu, na záhrade našiel svoje kozy roztrhané na kúsky. O pár dní neskôr sa odohral ešte mrazivejší útok. Tentoraz neznámy tvor napadol Armanda Grimalda, ktorý sedel na verande domu. Bytosť s čiernou kožou a rozpätím krídel 3 metre začal muža škriabať pazúrmi a snažil sa ho uchopiť. Po tom, čo mu pribehli na pomoc príbuzní, to tvor vzdal a odletel preč. Armando musel byť po incidente hospitalizovaný.

Https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ef/Pterano.jpg
Foto: www.imgur.com

September 1982, Los Frenos, Texas – Vodič sanitky menom James Thompson musel počas jazdy po diaľnici zastaviť, pretože nízko nad okolím lietala obrovská vec, pripomínajúca vtáka. Opísal to ako tvora s čiernou alebo sivou kožou bez peria. Rozpätie krídel odhadol na skoro 2 metre a tvor mal na zadnej strane hlavy hrb a takmer žiaden krk. Po preskúmaní niekoľkých kníh usúdil, že sa podobal najskôr na pterosaura.

Dá sa týmto svedectvám a príbehom veriť? Popisy svedkov sú mnohokrát veľmi presné a je veľmi nepravdepodobné, aby si tvora splietli s vtákom bežného druhu. Odfotografovať takto rýchleho jaštera, ktorý sa v priebehu sekúnd stratí nad stromami lesov alebo v tmavej noci, je takmer nemožné. Kým niekto údajne ešte stále živého pterosaura nezastrelí alebo neodchytí, zostane jeho existencia naďalej záhadnou.

Https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/46/Quetzalcoatlus_by_johnson_mortimer d9n2d3a.jpg
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Daniel MičkoDátum 19. januára 2018Zdroj www.thoughtco.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
reklama:
reklama:
reklama: