Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vyvrátenie pochybností či najväčšia zrada záujmov! Neparlamentné strany k obrannej dohode

Andrej Danko
Andrej Danko Foto: SITA
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 20. januára (SITA) – Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) zastáva názor, že prezidentka SR Zuzana Čaputová mala v súvislosti s obrannou dohodou s USA využiť všetky právne prostriedky, ktoré by viedli k väčšej právnej istote. Ako v tlačovej správe vysvetlila hovorkyňa KDH Lenka Halamová, prezidentka mala dať danú zmluvu posúdiť Ústavnému súdu. Podľa nich by tak upokojila napätú situáciu v spoločnosti a pomohla by vyvrátiť pochybnosti. Slovenská národná strana (SNS) naopak vyzvala prezidentku, aby prehodnotila svoje stanovisko, keďže v opačnom prípade vojde podľa nich jej konanie do dejín ako jedna z najväčších zrád záujmov Slovenska. Uviedla to riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová v tlačovej správe.

Prezidentka počas dnešného vyhlásenia uviedla, že podporuje obrannú dohodu medzi Slovenskom a USA. Obrannú dohodu medzi Slovenskom a USA schválila vláda v stredu 12. januára.

Podľa postupu uzatvárania dohody nasleduje po schválení vládou splnomocnenie člena vlády prezidentkou, ktorý dohodu uzavrie a podpíše dojednaný text dohody. Nasledovať bude schválenie Národnou radou SR a schválenie prezidentom. Súčasťou plnomocenstva na podpis dohody s USA pre vybraného člena vlády bude podľa prezidentky aj interpretačné vyhlásenie, v rámci ktorého budú vysvetlené najviac sporné body tejto dohody, ktoré sú u verejnosti spojené s obavami. Čaputová pripomenula, že sa zaoberala aj podaním podnetu na Ústavný súd SR, ktorý by zmluvu preveril. Hlava štátu uviedla, že sa s viacerými ústavnými právnikmi zaoberala všetkými vznesenými pripomienkami nielen z medzirezortného pripomienkového konania, ale aj tými, ktoré vzišli zo spoločenskej debaty. Podotkla, že žiaden rozpor s ústavou neidentifikoval.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 20. januára 2022
reklama:
reklama:
reklama: