Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Výzvu podpísalo už viac ako 42-tisíc ľudí! Slovensko je bližšie k zákazu predaja zábavnej pyrotechniky

Ohnostroj.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, SITA/Kvetoslava Mudríková
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 26. januára (SITA) – Výzvu na zákaz predaja zábavnej pyrotechniky podpísalo už viac ako 42-tisíc ľudí. V Nemecku už potvrdili celoštátny zákaz predaja pyrotechniky a Slovensko je vďaka viacerým iniciatívam a petíciám k tejto zmene o krok bližšie. Informuje o tom Zvierací ombudsman v tlačovej správe.

„Na základe našich skúseností, ako aj podnetov, ktoré dostávame na Zelenej linke Ministerstva životného prostredia, sme pripravili návrh novely zákona, ako aj vládneho nariadenia, ktoré by zakázalo predaj a používanie zábavnej pyrotechniky kategórie F2, F3 a F4 na celom území Slovenskej republiky,” uviedla právnička iniciatívy Zvierací ombudsman Nikola Jackuliaková. Návrh novely povoľuje predaj a používanie zábavnej pyrotechniky kategórie F1, ktoré predstavuje nízke nebezpečenstvo a má zanedbateľnú hladinu hluku. Ide o motýliky, prskavky, fontánky, praskajúce guľôčky a iné bzučiaky.

O negatívnych dôsledkoch používania pyrotechniky a o jeho možnom zákaze diskutovali zástupcovia polície, prokuratúry, neziskových organizácií a tiež veterinári v rámci pracovnej skupiny pre ochranu zvierat v Národnej rade SR, ktorej predsedá zakladateľka a predsedníčka občianskeho združenia Nádej pre kone a ľudí Lenka Kmeťová. Medzi hlavné negatívne dôsledky patrí poškodzovanie zdravia a ohrozenie života starších detí, citlivých ľudí, mentálne postihnutých ľudí a autistov. Poškodzuje a ohrozuje aj život zvierat, ktorým pyrotechnika spôsobuje stres, v dôsledku ktorého sa zviera môže zraniť alebo uhynúť a taktiež poškodzuje prírodu, jej biodiverzitu a majetok.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 26. januára 2022
reklama:
reklama:
reklama: