Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

WHO zverejnilo novú štúdiu. Neuveríte, koľko životov seniorov pomohlo zachrániť zavedenie vakcín!

Dochodca.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Getty Images
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 26. novembra (SITA) – Zavedenie vakcín proti ochoreniu COVID-19 dosiaľ v Európe pomohlo zachrániť životy takmer pol milióna seniorov. Referuje o tom web euronews.com s odvolaním sa na najnovšiu štúdiu európskej pobočky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

Údaje z 33 krajín naznačujú, že od začiatku ich zavedenia vakcíny priamo zachránili najmenej 470-tisíc ľudí, ktorí dosiahli vek 60 rokov. Štúdia nezahŕňa životy zachránené očkovaním u osôb mladších ako 60 rokov, ani životy zachránené nepriamym účinkom vakcinácie.

Tieto čísla vypočítali odhadom počtu úmrtí, ktoré by nastali, keby nebolo vakcín, s použitím skutočných týždenných evidovaných počtov úmrtí. Údaj takmer pol milióna ľudí predstavuje rozdiel medzi týmto odhadom a počtom potvrdených úmrtí na COVID-19 v období od vlaňajšieho decembra do novembra tohto roka.

Vedci stojaci za štúdiou odhadli, že očkovanie proti ochoreniu COVID-19 zachránilo v uvedenom období 469 186 ľudských životov vo vekovej kategórii 60+. Údaje tiež naznačujú, že očkovanie znížilo očakávaný počet úmrtí približne o polovicu.

„Teraz môžeme kategoricky povedať, že bez vakcín proti COVID-19 ako nástroja na potlačenie tejto pandémie by zomrelo oveľa viac ľudí,“ povedal riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge a zdôraznil, že všetky európske krajiny by mali čo najskôr dosiahnuť vysokú mieru zaočkovanosti v rizikových skupinách.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 26. novembra 2021
reklama:
reklama:
reklama: