Z mesta snov sa stalo peklo: Havajský lesný požiar zmenil Maui na popol

Zdieľať
244513_havaj7 640x420.jpg

Idylku havajského ostrova Maui zasiahla v stredu 9. augusta ohnivá apokalypsa. Lesný požiar, ktorý vyčíňal v historickom meste Lahaina, zmenil v okamihu jeho ráz. V jednej chvíli mesto zhorelo na popol. Plamene prinútili nešťastných obyvateľov skákať do prúdiacich vôd Tichého oceána.

Napriek rýchlemu zásahu hasičských jednotiek sa plamene rýchlo rozšírili a neúprosne zahalili časť mesta. Dôsledkom toho prišlo o život najmenej šesť osôb a desiatky utrpeli rôzne zranenia a 271 stavieb bolo poškodených alebo zničených. Úrady sa obávajú, že počet obetí môže stúpnuť.

Predstavitelia ostrova Maui vyzvali návštevníkov, aby opustili Lahainu, a ostrov organizoval v stredu popoludní „hromadnú evakuáciu autobusmi“, aby ľudí odviezli priamo na letisko. Západná časť ostrova zostala bez mobilného pokrytia a elektriny.

Presnú príčinu požiaru nebolo možné určiť, ale pravdepodobne k tomu prispelo množstvo faktorov vrátane silného vetra, nízkej vlhkosti a suchej vegetácie.

Viac k témam: Havaj, Lesný požiar, Ostrovy
Zdroj: SITA.sk – Na havajskom ostrove Maui vypukol obrovský požiar, ľudia skákali do oceána © SITA Všetky práva vyhradené.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom