Benátky chcú zastaviť masívny turizmus. Koľko zaplatíte za vstup do historického centra?

Zdieľať
Benatky
Ilustračný obrázok gettyimages.com

Ak ste ešte nenavštívili rozprávkové talianske Benátky, tento rok máte poslednú možnosť urobiť tak bez obmedzení. Od budúceho roka totiž bude mesto účtovať poplatok 5 eur za každý vstup do historického centra. Ako informuje The Guardian, úrady chcú týmto opatrením znížiť počet turistov a negatívny vplyv masívneho turizmu na historické centrum mesta.

Vedenie rady mesta podporilo tento krok niekoľko týždňov po tom, ako UNESCO odporučilo pridanie Benátok do zoznamu svetového dedičstva v ohrození. Starosta Benátok Luigi Brugnaro povedal: „Regulovať toky turistov v určitých obdobiach je potrebné, ale neznamená to uzavretie mesta. Benátky budú vždy otvorené pre každého.“

Benátky
Benátky zavedú od budúceho roka vstupné pre turistov. gettyimages.com

Podľa vyhlásenia miestneho úradu budú od poplatku oslobodení obyvatelia mesta, študenti a deti mladšie ako 14 rokov, ako aj turisti, ktorí sa rozhodnú v Benátkach prenocovať.  Zámer musí ešte schváli širšie mestské zastupiteľstvo, ktoré zasadá 12. septembra a upresní aj počet lístkov.

Podľa predstaviteľov mesta nejde o zarábanie peňazí. Poplatok vo výške 5 eur má iba pokryť náklady a zároveň dosiahnuť novú rovnováhu medzi právami tých, ktorí tu žijú a pracujú a tými, ktorí mesto len navštevujú.

Benátky
Poplatok sa nebude vzťahovať na ľudí, ktorí v meste žijú alebo v ňom prenocujú. gettyimages.com

Úrady v Benátkach sa už roky snažia zmierniť tlak obrovského množstva turistov, ktorí prúdia do historického centra. Plán predaja vstupeniek opakovane odložili pre obavy o vážne ohrozenie turizmu, či slobody pohybu.

Mesto pred dvoma rokmi zakázalo veľké výletné lode, ktoré denne privážali do Benátok tisíce návštevníkov. Dôvodom zákazu boli tiež škody spôsobené veľkými vlnami, ktoré narúšali základy mesta a poškodzovali krehký ekosystém lagúny.

Podľa oficiálnych údajov vlani v historickom centre Benátok prenocovalo približne 3,2 milióna turistov. UNESCO zaradilo Benátky na zoznam kultúrneho dedičstva v roku 1987. Tento rok v júli varovalo pred nenávratnými škodami, ktoré mestu spôsobujú klimatické zmeny a masívny turizmus.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom