Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Západné Slovensko pozor! Železnice tento týždeň nevypraví takmer 80 spojov!

Zssk.jpg
Foto: ilustračné, SITA/Ľudovít Vaniher.
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 10. januára (SITA) – Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., (ZSSK) v tomto týždni od 10. do 16. januára z prevádzkových dôvodov nevypraví na tratiach západného Slovenska takmer osemdesiat vlakových spojov. Štátny osobný vlakový dopravca o tom informuje na svojom portáli s tým, že aktuálna situácia sa môže priebežne zmeniť. Veľké výpadky sa týkajú osobnej dopravy na štyroch traťových úsekoch.

Na linke Trnava – Bratislava – Kúty a späť spoločnosť odriekla počas dňa 28 vlakov, medzi Pezinkom, hlavným mestom a Malackami desať, na trati Bratislava – Senec – Nové Zámky/Galanta a späť 29 a medzi Braratislavou a Komárnom 11 spojov. „ZSSK sa za spôsobené nepríjemnosti a zníženie komfortu pri cestovaní cestujúcim ospravedlňuje,“ uviedol dopravca na svojom webe. Spoločnosť dlhodobo zápasí s nedostatkom rušňovodičov najmä na západe Slovenska.

Na mohutný výpadok vlakov národného dopravcu upozorňuje aj Integrovaný dopravný systém v Bratislavskom kraji.

ZSSK tvrdí, že robí všetko preto, aby k odrieknutiu vlakov na tratiach neprichádzalo, alebo iba minimálne. V tomto týždni však musela odrieknuť spolu 78 vlakov. „Najčastejším dôvodom odriekania vlakov v Oblastnej správe depa Bratislava sú personálne dôvody (nedostatok rušňovodičov) alebo poruchy, či nedostatok hnacích koľajových vozidiel. V rámci celého Slovenska evidujeme z 1 203 rušňovodičov PN u 57 zamestnancov, v krajoch západného Slovenska evidujeme PN u 20 rušňovodičov,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca dopravcu Tomáš Kováč.

Spoločnosť pripomenula, od 9. januára zrušila mimoriadny COVID grafikon, ktorý obmedzil jazdu viac ako 350 vlakov, a nabehla na plný cestovný poriadok. Situácia pre neprítomnosť rušňovodičov z dôvodu pandémie zostáva nepriaznivá najmä v okolí hlavného mesta. Preto je možné v tomto regióne očakávať aj naďalej príležitostné obmedzenia jazdy vlakov oproti riadnemu grafikonu vlakovej dopravy 2021/2022, ktoré ZSSK operatívne koordinuje tak, aby bol vplyv na dopravu minimálny.

„V tomto momente nevieme predikovať, dokedy obmedzenia potrvajú, no veríme, že aj v Bratislavskom samosprávnom kraji sa prevádzková situácia čoskoro stabilizuje a nebudeme musieť pristupovať k ďalšiemu odriekaniu vlakov,“ podotkol Kováč. ZSSK podľa neho robí kroky na zmiernenie tejto situácie, napríklad výpomocou zamestnancov z iných regiónov. „Máme určité percento rušňovodičov v zálohe, pre ktorých je práca nadčas vítaná, lebo odmena za ňu je nadpriemerná. Aj nadčasová práca má však svoje zákonné limity,“ dodal hovorca ZSSK.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 10. januára 2022
reklama:
reklama:
reklama: