Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zdieľate na sociálnych sieťach viac selfie fotiek, než je zdravé? Podľa psychológov trpíte selfitídou

selfie
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
selfie www.gettyimages.com
reklama:
reklama:

Prostredníctvom príspevkov na sociálnych sieťach môžeme dokonale odhadnúť osobnosť aj psychické rozpoloženie druhých ľudí. Zatiaľ čo druhých starostlivo analyzujeme, naše správanie často prehliadame. A ako ste na tom vy? Pokiaľ zdieľate jedno selfíčko za druhým a ste závislí na pochvale a uznaní druhých, už to hraničí s psychickým ochorením zvaným selfitída.

Selfitída. Psychické ochorenie nového milénia

So sociálnymi sieťami typu Facebook a Instagram a fenoménom fotenia selfies sa v posledných rokoch objavilo nové psychické ochorenie zvané selfitída. Tento moderný typ psychickej poruchy uznala v roku 2014 Americká psychiatrická asociácia, odvtedy chodí po svete s diagnózou selfitídy na desiatich tisíc ľudí.

Milujete aj fotenie selfies a ich následné zdieľanie na sociálnych sieťach? Pokiaľ v priebehu dňa neustále sledujete, kto všetko vám dal ako a kto vašu krásu vychválil v komentároch, niečo tu už nehrá. Možno, že máte niečo do činenia so selfitídou.

Ako spoznáte, že trpíte selfitidou?

Selfitída je určitá forma obsesie. Máte neustále nutkanie si za všetkých okolností kupovať selfie a potom svoje selfíčka zverejňovať na Facebooku alebo Instagrame. K tejto posadnutosti patrí aj detailné plánovanie každého selfie alebo nervozita z toho, že sa snímka nepodarí.

Potrebu zaobstarávať si selfie na sociálnych sieťach a za každých okolností majú podľa psychológov hlavne ľudia, ktorí túžia po pozornosti, chýbajú im zdravé sebavedomie a boja sa, že budú vylúčení zo spoločnosti.

fotenie
foteniewww.gettyimages.com

Tri fázy selfitídy. Od tajnostkárenia po nekontrolovateľné fotenie a zdieľanie

Keď taký človek snímku samého seba zverejní na sociálnej sieti, má za to, že sa mu zvýši jeho spoločenský status. V skutočnosti selfitída súvisí s jeho nízkym sebavedomím, náladou, subjektívnym pocitom zhody, neustálym vyhľadávaním pozornosti a sociálnou súťažou. Toto návykové správanie pritom zahŕňa celkom tri fázy.

  1. Hraničná fáza. Selfie si kupujete aspoň trikrát za deň, ale nechávate si ho pre seba.
  2. Akútna fáza. Selfie fotíte minimálne trikrát denne, všetky snímky potom nahráte na sociálnu sieť.
  3. Chronická fáza. Trpíte nekontrolovateľnou potrebou fotiť sami seba v priebehu dňa. Selfie si kupujete aspoň šesťkrát za deň, všetky fotky potom dávate na Facebook alebo Instagram.

Ľudia trpiaci selfitídou často hazardujú so svojím životom

Psychológovia navyše poukazujú na to, že ľudia trpiaci selfitídou kupujú selfíčka aj vtedy, keď sa to vôbec nehodí. Často sú ochotní prekročiť hranice, ktoré sú pre bežného človeka posvätné, a hazardovať tak so svojím životom. Aby od druhých na sociálnej sieti dostali čo najpozitívnejšiu odozvu, kupujú si selfíčka na veľmi nebezpečných miestach. A nie je bohužiaľ výnimkou, že niektorí z nich pri pokuse o jedinečné selfie zomrú.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor frenkyDátum 10. augusta 2022
reklama:
reklama:
reklama: