Ženy majú radi plešatých mužov. Prečo tomu tak je?

Zdieľať
plešatý muž
plešatý muž www.gettyimages.com

Napriek skutočnosti, že každý tvrdí opak, je ťažké poprieť, že fyzický vzhľad nie je v spoločnosti dôležitý. Fyzický vzhľad môže určovať (do určitej miery) kariéru, s akými ľuďmi sa stretávate, koho si vezmete a ako ste všeobecne spoločensky úspešní, vysvetľuje vedec Ryan Anderson. „Ľudia neustále vyvodzujú závery o osobnosti niekoho iného na základe vzhľadu.“ Napríklad ak má muž alebo žena malé a prižmúrené oči, predpokladá sa, že je dominantnou osobou. Zatiaľ čo veľké oči a plné pery predstavujú človeka, ktorý je submisívny, vysvetľuje vedec.

Každý, kto mal nejakú interakciu s osobou, ktorá je pre neho krásna alebo pekná, vie, ako sa cítil. Plešatosť alebo výrazná strata vlasov je tradične spojená s nežiaducimi vlastnosťami (slabosť, impotencia.). Zatiaľ čo husté vlasy sú spojené s vlastnosťami, ako je sila a mužnosť. Muži, ktorí sa rozhodnú oholiť si hlavu, môžu vyzerať zvedavo, pretože oholenú hlavu historicky stotožňovali so zdržanlivou sexualitou a dokonca ako „symbolickú kastráciu“. Je pravda, že mnoho mužov si holí hlavu, pretože im začali padať vlasy. Výskum naznačuje, že približne polovica všetkých mužov pocíti nejakú formu plešatosti vo veku 50 rokov. To je spojené so zlým sebavedomím a zlým obrazom tela, vnímaním, že sú starí, a môže dôjsť k depresii.

Potom nie je tak prekvapivé, že muži na svete minú takmer 3,5 miliardy dolárov, keď sa snažia vypadávaniu vlasov zabrániť alebo ich skryť. Výskum publikovaný v Social Psychological and Personality Science ukazuje, že holohlaví muži majú určité výhody. Respondenti (muži a ženy) hodnotili, ako dominantní, pohodlní a starí muži sú bez vlasov. Výsledky ukázali, že holohlaví muži boli hodnotení asi o rok starší, o niečo pohodlnejší a oveľa dominantnejší. V druhej časti štúdie vedci dali jednej skupine účastníkov ohodnotiť fotografie mužov s vlasmi a ďalšia skupina hodnotila rovnakých mužov, ale s digitálne odstránenými vlasmi.

Zaujímavé je, že rovnakí plešatí muži boli hodnotení ako dominantnejší a sebavedomejší, ale aj mužnejší a silnejší. Iba úplne holohlaví muži pôsobili dojmom, že sú dominantnejší, mužnejší a silnejší, ale tiež majú vlastnosti vodcu. Z toho všetkého sa dá veľmi ľahko usúdiť, že plešatosť už nie je známkou mužskej slabosti a nedostatku testosterónu, a preto mnoho úspešných mužov hrdo ukazuje svoj „nedostatok“. Rôzne štúdie v skutočnosti ukázali, že muž bez vlasov sa ženám páči!

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom