Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zmizne mäso z pultov obchodov? Môže za to aj pandémia

Deje_sa_.jpg
Foto: Grafika NAJKY.sk
reklama:
reklama:

BRATISLAVA 9. novembra (SITA) – Slovensku hrozí v budúcom roku nedostatok domáceho bravčového mäsa. Počet prasníc sa totiž od roku 2001 zmenšil v SR zo 131 tis. (90 % sebestačnosť) na 34 tisíc a tento počet pre koronakrízu a najmä africký mor ošípaných (AMO) neustále klesá. Chovatelia vyzývajú vládu na okamžitý zásah, inak počet prasníc klesne v roku 2022 v SR o ďalších 15 %. Informoval o tom v utorok výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných (SACHO) Peter Polák.

Aktuálne sa na slovenskom trhu predáva iba 30 % domáceho bravčového mäsa, zvyšok tvorí dovoz. V poslednom období sa navyše zapájajú do dovozu podľa SACHO vo väčšej miere tretie krajiny. Chovateľom robia problémy aj rastúce ceny kŕmnych zmesí (nárast 60 %) či energií (50 %). K tomu pribudli náklady na dezinfekciu spôsobené AMO a COVID-19. Naopak, cena bravčového klesla v niektorých prípadoch podľa SACHO až o 30 %. „Situácia na Slovensku je taká, že ak neprídu štátne opatrenia, bravčové mäso nemusí byť dostupné. To neplatí iba o Slovensku, ale o viacerých krajinách EÚ. Tým však dané štáty pomáhajú na národnej úrovni. U nás to tak nie je,“ uviedol Peter Polák.

Bravčové mäso je podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) najvyužívanejším mäsom v domácej kuchyni. Spotreba na obyvateľa je 37 kilogramov na osobu na rok. „Práve preto je tu reálna obava, že v budúcom roku pre pandémiu COVID-19 a AMO nebudú bez pomoci štátu žiadne dostupné prasnice. Čo sa týka opatrení, štát by mal aspoň propagovať spotrebu domáceho bravčového mäsa prostredníctvom médií. Exekutíva sa musí prestať hádať a začať reálne pracovať pre slovenský vidiek,“ doplnil predseda SPPK Emil Macho.

Agentúra SITA požiadala o reakciu MPRV SR.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 9. novembra 2021
reklama:
reklama:
reklama: